Page 20 - MAKSİMUM BİZ | OCAK 2016
P. 20

Gündem
Bir Usta Bin Usta
2015 Kurslarımız Tamamlandı
KAYBOLAN YA DA KAYBOLMAYA YÜZ TUTAN MESLEKLERE OLAN ILGIYI ARTIRMAK VE BU MESLEKLERI YENIDEN CANLANDIRMAK AMACIYLA, KÜLTÜR VE TURIZM BAKANLIĞI’NIN TEKNIK DANIŞMANLIĞINDA GERÇEKLEŞTIRDIĞIMIZ “BIR USTA BIN USTA” PROJEMIZIN 2015 KURSLARI, 12 KASIM 2015 TARIHINDE GENEL MÜDÜRLÜK BINAMIZDA YAPILAN IPLI KUKLA YAPIMI KURSU KAPANIŞ TÖRENI ILE TAMAMLANDI.
    Kursiyerler tarafından hazır- lanan kuklaların da sergilen- diği kapanış töreni sırasında kukla oyunu gösterisi de
ilgiyle izlendi.
Törende konuşan Genel Müdü-
rümüz Musa Ülken, 2010 yılında, Anadolu Sigorta’nın 85. kuruluş yılını onurlandırmak üzere çıkılan bir yolculukta altıncı senenin de başarıyla tamamlanmış olmasının önemine vurgu yaptı ve “Bir Usta Bin Usta” projesinin genç usta adayları yetiştirerek geleneksel mesleklerin yeniden canlandırılmasını hedefledi- ğini söyledi.
Proje kapsamında İstanbul’da ilk
defa bir kurs yapıldığını ve bu özel durumun kursun kapanış töreninin de İstanbul’da yapılması için bir fırsat yarattığını söyleyen Genel Müdürümüz, kurs eğitmeni ve kur- siyerlerle beraber, proje olan teknik danışmanlık desteklerinden ötürü Kültür Bakanlığı’na da teşekkürlerini sundu.
Düşüncelerini dile getiren ve kursun eğitmenliğini de yapan Hakan Vural ise, kukla yapımını uygulamalı olarak öğretmeden önce kursiyerlere ülkemizde ve dünyada kukla yapımı, kukla çeşitleri ve geleneksel ibiş kuklası hakkında genel bilgilendirme yaptıklarını, bu sayede kursiyerlerin
kukla oyununda tipler ve özellikleri hakkında da bilgi sahibi olduklarını vurguladı.
KURSIYERLER SERTIFIKALARINI TÖRENDE ALDI
Ağaca şekil vererek, kukla yapma- ya başlayan kursiyerler, gövde yapımı ve yüz detay çalışmalarını öğrendiler. Kıyafet giydirme yapıldıktan sonra ise kuklayı oluşturmayı tamamladı- lar. Kukla yapımının son aşaması olan boyama işlemi ile kuklalarını renklen- diren 16 kursiyer, İpli Kukla Yapımı Kursu’nu başarıyla tamamlayarak gerçekleştirilen kapanış töreninde belgelerini almaya hak kazandılar.
18 | maksimumbiz
    18   19   20   21   22