Page 20 - MAKSİMUM BİZ | EKİM 2018
P. 20

 GÜNDEM
‘‘RESMİ BELGELERİM ARASINDA EN ÇOK SİGORTAMLA GURUR DUYUYORUM’’
 Farklı spor dallarıyla ilgilendikten sonra yelkenciliğe merak salan Batur Kürüz, geçtiğimiz eylül ayında dünya
turuna çıktı. Bu macera dolu yolculukta kendine eşlik etmesi için tercihini Anadolu Sigorta’dan yana kullanan Batur Kürüz, resmi belgeleri arasında en çok sigortasıy- la gurur duyduğunu söylüyor.
Şu sıralar dünya turunda olan Kürüz’le tura çıkmadan önce keyifli bir söyleşi ger- çekleştirmek için bir araya geldik. Yelkenle tanışmasından, şu anda gerçekleştirdiği dünya turuna kadar merak ettiğimiz her şeyi konuştuk.
Sizi tanıyabilir miyiz?
57 yaşında ve bekarım. Galatasaray Lisesi ardından da ODTÜ’yü bitirdim. Lise yılla- rımdan bu yana hep sporla iç içe bir ya- şantım oldu. 35 yıldan fazla dağcılık sporu ve tırmanışla ilgilendim. Türkiye dağlarında ve Alplerde tırmanışlar yaptım. Ancak sporla hep amatörce ilgilendim. Son çalıştığım işimden yolculuğa çıkmadan bir hafta önce ayrıldım.
Yelkenciliğe ilginiz ne zaman başladı?
Yelkenle tanışmam Doğan Holding’te çalıştı- ğım döneme uzanıyor. Holding sponsorluğun- da Alfasail Yelken Okulu’nun Petek Teknesi ile 1 yıl boyunca yarıştık. Trofe Şampiyonu olduk. O yılın sonunda tekne almaya ve dünyayı do- laşmaya karar verdim. Tekneyi buldum, aldım ve kullanmayı öğrenmek için iki yıl bu kez kendi teknem ve kurduğum takımla yarıştım.
Yatınızın isminin sizin için özel bir önemi
var mı?
Tekneme eski köpeğimin ismini verdim. 2014’te yılında onu kaybettik ve 15 yıllık beraberliğimiz sonlandı. Çok sevimli ve dost canlısı bir köpekti. Tırmanış camiasında çok sevilirdi yaşarken onun adını taşıyan tırmanış rotaları vardı.
Rotanızı nasıl belirlediniz? Yolculuğa çıkış tarihiniz ve ekibiniz konusunda karar verdi- niz mi?
Eğer başarabilirsem Atlantik Okyanusu’na çıkıp, Ümit Burnu’ndan dolaşıp, hep doğuya doğru giderek Horn Burnu’ndan yeniden Atlantik’e dönmek ve ardından Amerika kıyı- larından kuzeye çıkarak Akdeniz’e ilerlemek istiyorum. Yolculuğun tamamında teknede iki kişi olmayı umuyorum. Ancak yanımdaki arkadaşım belli etaplarda değişecek.
Planladığınız tura çıkmaya nasıl karar verdiniz?
Derek Lundy isimli bir yazarın Tanrının Terk Et-
Batur Kürüz
tiği Deniz adında bir kitabını okumuştum. Gerçi dünya turuna çıkmayı önceden düşünmüştüm ancak rotamı belirleyen bu kitap oldu.
Bu deneyimi yaşamak isteyenlere neler önerirsiniz?
Sadece bu deneyimi değil kendi sınırlarını zorlamayı düşünen herkese önerim ka- rarlarını verdikten sonra koşulları sonuna kadar zorlamaları. Bu aşamada çevrelerin- deki birçok kişi onların düşüncelerini didik- lemeye çalışacaktır. Herkesi dinlemelerini ancak verdikleri kararı da uygulamalarını öneririm.
Bizimle paylaşmak istediğiniz ilginç bir anınız var mı?
Dağcılık yaşantım oldukça ilginç olaylarla dolu. Ancak denizde sıra dışı olarak kabul edilecek bir anım yok. İşin şöyle bir kısmı var: Denizde ilk kez yaşadığınız her olay size ilginç gelebiliyor ancak deneyimli de- nizcilere göre bunlar oldukça olağan şeyler.
Yelkencilikte sigortanın önemi hakkında ne söylemek istersiniz?
Sigorta olmadan bu yolculuğa çıkamaz- dım. Öncelikle o suları kapsayan sigortası olmayan bir tekneyi hiçbir liman ya da marina kabul etmez. Bu işin mali mesuliyet tarafı. Öte yandan tabii ki sigorta herhangi bir kazayı engellemez ancak bu elinizdeki tek teminattır. Açık söylemek gerekirse tüm resmi belgelerim arasında en çok sigortam- dan gurur duyuyorum. Çünkü onun üstünde ‘‘Kapsama Alanı Tüm Dünya’’ yazıyor. Bir anlamda benim düşlerimi taşıyan elimdeki tek belge sigortam.
Neden Anadolu Sigorta'yı tercih ettiniz?
Uzun yıllar Anadolu Sigorta’dan sağlık sigor- tam vardı. Anadolu Sigorta’ya bu nedenle yakınlığım var. Sigorta şirketimin bir Türk sigorta şirketi olmasının da çok büyük önemi var. Beni yurtdışında kollayacağına inanı- yorum. Ayrıca bu kapsamda bir yolculuğu güvence altına alabilecek tek Türk sigorta şirketi da Anadolu Sigorta.
 18 MAKSİMUMBİZ
   18   19   20   21   22