Page 41 - MAKSİMUM BİZ | NİSAN 2016
P. 41

 İÇTEN GÜLÜMSEMELİYİZ
Bu çok kolay alışkanlığı neden edinmemiz gerektiğini küçük bir testle açıklayalım. Şimdi en yakınınızda bulunan kişinin gözlerinin içine bakarak gülümseyiniz. Aldığınız tepkinin sizinkini takiben yine bir gülümseme olduğunu göreceksiniz. Siz gülümsediğinizde hayat da size gülümser.
KENDİMİZİ KANDIRMADAN,
HATALARIMIZI KABUL
EDEBİLMELİYİZ
Yalnızca hata yaptığını kabul edenler düzeltme yoluna gidebilir. Kabul etmeyenler ise aynı hatanın farklı tekrarlarını yaşarlar.
ÖNEMLİ İŞLERE ÖNCELİK VERİN
Acil olan her şey önemli değildir. Önem daha çok sonuçlarla ilgilidir. Önümüze gelen her işin acil olarak ifade edildiği günümüzde gerçekten acil olanları doğru belirleyerek işe başlayabiliriz. Öncelikle önemlinin tanımını, kendi- miz ve varmak istediğimiz nokta için doğru olarak belirlemeliyiz. Gündelik işlerimizi yaparken odak noktamızı önemli olandan ayırmadan devam eder ve kendimize sık sık hatırlatırsak, hedefimizden uzaklaşmamış aynı za- manda aciliyet kavramının da daha az gündeme geldiğini fark ediyor oluruz.
ÖNCE ANLAMAYA ÇALIŞ SONRA ANLAŞILMAYA
İşte karşımızda beni kimse dinlemiyor diyenlerin en önce edinmesi gereken alışkanlık.
Önce dinle! Karşımızdaki kişiyi empati ile yani anlamak niyetiyle dinlemeliyiz. Bu şekilde dinlemek, karşımızdaki kişiyi hem duygusal hem de zihinsel açıdan anlamamızı sağlar. Böylece, dinlerken sezer, hisseder ve gerçekten anlarız. Peki, bu bize ne kazandırır?
Acil olan her şey önemli değildir. Önem daha çok sonuçlarla ilgilidir. Önümüze gelen her işin acil olarak ifade edildiği günümüzde gerçekten acil olanları doğru belirleyerek işe başlayabiliriz.
Karşımızdakine ilişkin yanılma payımı- zın azalmasını ve gerçek karakterine ilişkin daha rahat bilgi sahibi olmamızı. Kısaca ilişkilerimizde yanılgı payımızı azaltır.
Karşısındaki kişiyi pür dikkat dinleyen bir kişiyi kim anlamaya çalışmaz ki? Buradaki püf nokta çok sade ve net. Siz karşınızdaki kişiye ‘ben seni anlamak istiyorum’ mesajını verdiğinizde o
da sizi anlamak için çabalayacak ve anlamak için dinleyecektir. Bu sayede
günlük iletişimde muazzam zaman
ve verim kaybını sağlıklı ve ölçülü bir iletişime çevirmeniz mümkün. Hayatımızda istediğimiz etkiyi yarat- mak için yapmamız gerekenin, eski alışkanlıklarımızın yerini yukarıdaki yeni yedi alışkanlık ile değiştirmek olduğunu artık biliyoruz. Unutmama- mız gereken şey ise, yeni alışkanlıkları- mızın, ayrılmaz bir bütünün parçaları olduğu ve istediğimiz sonuç için sürekli olarak uygulamamız gerektiğidir.
maksimumbiz | 39

   39   40   41   42   43