Page 210 - Powrót do harmonii
P. 210
w jeszcze gorszym stanie?
Naukowcy przebadali różne długości drzemek i wyniki pokazały, że osoby śpiące 5 minut nie wykazały żadnej popra- wy w funkcjonowaniu i postrzeganiu rzeczywistości. Miały wręcz wrażenie, jakby nic nie spały.
Osoby śpiące 10 minut osiągnęły znaczną ogólną poprawę w czujności, kreatywności i samopoczuciu. Korzyści z takiej drzemki utrzymywały się aż dwie i pół godziny.
Osoby śpiące 20 minut miały opóźniony efekt pozytywny, korzyści zaczęły być odczuwalne dopiero po około 35 minutach i trwały dwie godziny.
Długość snu jest więc tutaj głównym czynnikiem, jeśli prze- śpisz się poniżej 15 minut, zyskasz energię i nie pojawi się iner- cja senna, ponieważ nie zdążysz wejść w fazę głębokiego snu.
Więcej niż 15 minut może spowodować, że przez kilka- dziesiąt minut będziesz czuł się gorzej i znacznie wpłynie to na pogorszenie koncentracji.
Jeśli chcesz pospać więcej warto przejść cały cykl snu, czyli przespać się 90 minut. Dzięki temu wyostrzysz zmysły na resz- tę dnia*. :)
Co jeszcze równie ciekawe odnośnie drzemek, to działanie mózgu po nim. Naukowcy z University of California w San Die- go udowodnili w 2009 roku2, że drzemki poprawiają wydajność człowieka. Mierzyli oni wydajność mózgu za pomocą rezonan- su magnetycznego przed drzemką i po drzemce. Okazało się, że osoby drzemiące miały znacznie większą aktywność mózgu niż grupa kontrolna. Co jeszcze ciekawe, mózgi badanych po drzemce funkcjonowały po południu równie dobrze jak rano. W przypadku niedrzemiących, aktywność spadała z upływem
210 Maciej Urmański