Page 25 - 37_Lirydram_2022
P. 25

 Andrzej i Aldona, Mrągowo
prawie 80% japońskiej formy nie rymowanego wiersza. Składa się z pięciu wersów po 17 sy- lab każdy. Za twórcę haiku uchodzi Matsuo Basho, mnich buddyjski zarabiający na życie nauką pisania żartobliwych, krótkich wierszy zwanych haikai. Sam termin haiku pojawił się znacznie później, bo w latach dwudziestych minionego stulecia. Oczywiście nie oznacza to, że trzeba być buddyjskim mnichem (ha- ijinem). Warto zaznaczyć, że w Słowniku ter- minów literackich przeznaczonym do użytku szkolnego znajduje się adnotacja, odsyłająca termin haiku do haikai, w ten sposób wpro- wadzając dużo zamętu. Jak z tego wynika jest sporo nieporozumień i wszechwładna moda pisania haiku bez głębszej znajomości kultury japońskiej, o czym trudno przeko- nać piszących. Należałoby wspomnieć tutaj o tzw. haiku – image (euroamerykańskim). U nas w kraju takimi poetami, uprawiający- mi od czasu do czasu haiku image byli m.in. Czesław Miłosz i Stanisław Grochowiak.
Niektórzy określe- nia haiku – image błędnie interpretują, jako stwierdzenie, że istotą haiku jest obraz. Nieprawda. Istota haiku to rodzaj nagłego olśnienia, zwanego satori. Pytanie, ile olśnień można doznać przez cały rok. Dwa, trzy? A znam wielu auto- rów, co przeżywają takie pseudoolśnie- nia kilkanaście razy w ciągu doby. Żało- sne. Przecież haiku
ma swoje umocowanie w religiach azjatyckich. Myślę, że sam Stwórca nie przeżywał takich wielokrotnych doznań.
Od 2015 roku, wraz z Aldoną Borowicz, jest pan fundatorem prywatnej nagrody poetyckiej „Za- miast recenzji”, przyznawanej młodym poetom do 30. roku życia. Czy na przestrzeni ostatnich lat udało się państwu spotkać jakieś wybitne młode osobowości twórcze, prawdziwe poetyckie talenty, czy też pana zdaniem poezja ostatniego dwudziestolecia jest raczej skromna, ujednolicona i przeciętna? Kto wśród poetów/poetek młodego pokolenia zasługuje na szczególną uwagę czy- telników?
Owszem, razem z Aldoną Borowicz – pomy- słodawczynią tego przedsięwzięcia jestem współfundatorem nagrody „Zamiast recen- zji”, którą w przeszłości otrzymało dwóch poetów: Arkadiusz Kwaczek i Karol Samsel. W tym roku złamaliśmy zasadę, że nie będzie to nagroda dla twórców do 30. roku życia.
październik–grudzień 2022 LiryDram 23




























































































   23   24   25   26   27