Page 26 - 37_Lirydram_2022
P. 26

  Jednak nie mogę ujawnić komu w tym roku przyznamy nagrodę podczas 50. Warszawskiej Jesieni Poezji. Okazuje się, że ta granica wieku do 30. roku nie bardzo zdała egzamin. Często przyjęło się stwierdzenie, że uprawiać poezję należy w wieku późniejszym, po załatwieniu wszystkich spraw życiowych, czyli prawie już będąc na emeryturze. To poważny błąd. W każdej dziedzinie życia swoje zaintereso- wania należy uzewnętrzniać jak najwcześniej, bo to jest gwarancją lepszego traktowania swoich upodobań. Doświadczenia życiowe nabierają innego kolorytu. Są wzbogaceniem swojej twórczości. Dzisiaj poezja pozbawiona jest elementu buntu, który kojarzy się ze świe- żością ekspresji artystycznej. Przywołajmy chociażby Rimbauda, czy Rafała Wojaczka.
Dlatego też w ostatnim trzydziestoleciu poezja polska jest monotonna i dosyć nudna, bowiem wytworzył się dzięki portalom literackim ro- dzaj poetyki zbiorowej, jedni drugim popra- wiają teksty i można byłoby zapytać o autora. Odpowiedź brzmiałaby: autor jest zbiorowy. A to powoduje poważny kryzys artystyczny i wszechwładne panowanie nijakości. Jednak sądzę, że literatura na świecie obecnie jest w dużym odrętwieniu i przeżywa kryzys pod przemożnym wpływem kultury obrazowej, która nie sprzyja czytaniu ani myśleniu, a tym bardziej refleksji. Miejmy nadzieję, że jednak literatura odrodzi się, jak to wielokrotnie by- wało w przeszłości.
Był pan redaktorem wielu pism literackich
Aldona Borowicz i Andrzej Tchórzewski, 50-lecie pracy twórczej Aldony Borowicz, aula Domu Literatury, Warszawa 16 grudnia 2021
 24 LiryDram październik–grudzień 2022






























































































   24   25   26   27   28