Page 44 - ITReseller_pazdziernik_2016
P. 44
» RYNEK
Optymalizacja biznesu dzięki zasilaniu
Mariusz Ludwiński
Działy biznesowe klientów mają coraz więcej do powiedzenia w kwestii zakupów IT, ale niekoniecznie znają wszystkie kruczki i sztuczki administratora, serwerowca, sieciowca... Wiesz, o co chodzi.
Żeby menedżerowie zrozumie- li wartość projektu optymaliza- cji infrastruktury informatycznej i żeby przyklepali na niego bud- żet, konsultanci po stronie resellerów i integratorów muszą pokazać korzyści w obszarze poza typowym IT.
Dobry przykład stawienia czoła te- mu wyzwaniu znajdziesz w segmen- cie druku. Prócz typowych oszczęd- ności na złych wydrukach (mniejsze zużycie papieru, tonera, bębna) me- nedżerowie otrzymują wizję oszczęd- ności na bieganiu w tę i z powrotem do centralnej drukarki – czyli święty spokój i komfortową pracę.
W przypadku zasilania potencjał ku- szenia wizją jest nieco mniejszy. Stra- szenie awariami już się opatrzyło, a perspektywa utraty plików w wy- niku nagłej utraty napięcia – dzię- ki rozbudowanym systemom back- upu klasycznego i ciągłości bizne- sowej – nie wywołuje ciarek nawet u pracowników działów IT. Co zatem pozostaje? Rozwiązania są dwa (jak zwykle): pieniądze dzięki optymali- zacji oraz ryzyko.
Pieniądze dzięki optymalizacji
System zasilania to plątanina różnych rozwiązań: agregatów, baterii, zasila-
czy,układówsamoczynnegozałącza- nia rezerwy, instalacji elektrycznej, systemów dystrybucji napięć oraz oprogramowania do monitorowania i zarządzania, plus oczywiście setki ki- lometrów kabli i przełączników, któ- rych mapa przypomina układ linii no- wojorskiego metra. Pomijając insta- lacje w najnowszych budynkach i in- stalacje w dużych firmach, bezpiecz- nie jest założyć, że klient – małe lub średnie przedsiębiorstwo – płaci za duże rachunki za prąd i ponosi za du- że koszty utrzymania obecnego sys- temu. Za duże zużycie prądu wynika wprost z tego, że aktualny system za- silania awaryjnego u klienta nie jest efektywny. Został zaprojektowany kilka lat temu, zapewne jest przewy- miarowany ( jeśli jest niedomierzony, klient powie ci o tym w pierwszym zdaniu rozmowy telefonicznej), za- pewne zajmuje za dużo miejsca w po- mieszczeniu z infrastrukturą, którą ma za zadanie zasilać w sposób gwaran- towany.
Zdobywasz więc uwagę klienta, anonsując audyt zasilania i przedsta- wiając ofertę nie do odrzucenia: znaj- dziesz sposób na zaoszczędzenie co najmniej 10 proc. energii zużywanej przez obecny system albo audyt gra-
tis.Wzależnościodinformacjizebra- nych wcześniej o firmie oraz od do- świadczenia twoich specjalistów mo- żesz tę liczbę zwiększyć do 15–20 proc. Więcej nie, bo klient może na- brać podejrzeń lub obrazić się za su- gestię, że jego system nie jest wydaj- ny. Poza tym im większe oszczędno- ści wykażesz, tym więcej możesz so- bie policzyć za przygotowanie i prze- prowadzenie projektu. A że klient bę- dzie widzieć oszczędności czarno na białym, nie przyjdzie mu do głowy się targować. Pieniądze leżą na stole, tyl- ko trzeba po nie sięgnąć.
– Wersje pomiarowe nowych jedno- stek ePDU, stelażowych jednostek dystrybucji zasilania, gwarantują do- kładność rozliczeniową do jednego procentu, ułatwiając monitorowanie zużycia energii. Nowa seria obsługu- je funkcje masowej konfiguracji i ak- tualizacji, co przekłada się na skróce- nie czasu poświęcanego na zarządza- nie oraz poprawę ogólnej efektyw- ności – opowiada Matthieu Jaeger, Product Manager na region EMEA w firmie Eaton. Takie wyjaśnienie po- winno wystarczyć, żeby przejść od fa- zy pokazywania rozwiązania do fazy podpisywania umowy na wykonanie projektu.
44 iT Reseller
nr 15-16 (293-294) • październik 2016