Page 28 - 29_2020_LiryDram
P. 28

Sycenie nieznanym w wierszu Uśmierzanie pojawiają się „krecie dzwony”, w wierszu Zryw z tego samego tomu „ochrypłe pałki”, w wierszu Paradoks „poligon retrospekcji”, w wierszu Słowiańskie pobudzenia „egzor- cyści zachodnich demokracji”, a w wier- szu Oaza „cyprysowa nuda”. Świadczy to o nietuzinkowej wyobraźni i umiejętności władania słowem. Czy taka wyobraźnia towarzyszyła ci od dziecka? Czy
pokłady, motywując do zobrazowania do- znań niemal niewyrażalnych słowem. Wów- czas pomyślałem – to jest chyba sztuka. Ale dopiero po kilku latach wczytywania się w utwory wielu autorów, polskich i za- granicznych, odważyłem się owe strzępy przekształcać w wiersze. Pierwsza skrom- na książka autorska W kolejce po ukazała się dopiero w 1995 roku.
jako dziecko różniłeś się od swo- ich rówieśników? Czy twoja wy- obraźnia wpłynęła na twoje życie osobiste?
Z lewej – Szczepanowice nad Dunajcem – moja mała ojczyzna. Jedno z wielu spotkań z mieszkańcami
z prawej – spotkanie autorskie w I Liceum Ogólnokształcącym
we Wrocławiu
Jakie jest twoim zdaniem miejsce poezji we współczesnym świecie?
Poezja nigdy się nie starzeje. Na każdym eta- pie rozwoju świata ma do spełnienia ważne role, bo zdolna jest zmieniać świat, czynić go lepszym, bardziej wyrazistym. Czytanie uczy odczuwania poetyckiego słowa, poru- sza zmysły, doskonali duszę. Dla wielu ludzi zanurzenie się w metaforyczny świat poety jest wsparciem psychicznym i otwarciem na drugiego człowieka. W dobie wszechobec- nego internetu książka nie jest chlebem po- wszednim, ale dobra książka, wbrew po- wszechnej opinii, rośnie w siłę. Wyostrza spojrzenie na piękno, mimo często zatęchłej prozy życia. I zawsze stoi na straży huma- nitaryzmu.
Muszę potwierdzić to spostrzeże-
nie. Od dziecka różniłem się w po- strzeganiu świata od swoich rówie-
śników. Żądza poznania wielkiego
świata spowodowała zbyt wczesne wyfrunięcie z rodzinnego, ciepłe-
go, acz ciasnego gniazda. Obser-
wacja przeróżnych zjawisk w przyrodzie wy- zwalała wizje meta zyczne. To wywoływało pokusę podróży ze spadochronem, penetro- wania nadziemnych warstw przestrzeni. Albert Einstein uważał, że „wyobraźnia ważniejsza jest od wiedzy”. Istotnie, wy- obraźnia wymuszała u mnie pęd do wiedzy, stając się źródłem witalności, dzięki której mogłem podejmować i realizować trudne zadania i misje.
Może człowiekowi bez wyobraźni łatwiej żyć, ale cóż to za życie...
Kiedy zacząłeś pisać? Pamiętasz swoje wczesne wiersze? I czy od nich właśnie za- częła się Twoja przygoda ze sztuką? Pierwsze próby, zalążki pisania pojawiły się podczas skoków spadochronowych. Dotle- niona wyobraźnia odsłaniała swoje głębokie
26 LiryDram październik–grudzień 2020


































































































   26   27   28   29   30