Page 31 - 41_LiryDram_2023
P. 31

 Spotkanie z Tomaszem Różyckim w ramach projektu Ogrody literatury, promocja tomiku wierszy Kapitan X, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu, 15 października 2020 r.
musiałem się martwić tym, czym zwykle się martwię, mogłem po prostu pracować, czyli pisać. Duża część literatury na tym polega, że opisuje coś, na przykład czyjeś nieszczęście, z pozycji obserwatora.
Literatura a polityka. Coraz częściej od poety/ pisarza wymaga się wyrazistych poglądów. Czy literatura może istnieć bez polityczno- -ekonomicznego tła? A może to właśnie nie jest prawdziwa literatura?
Od pisarzy zawsze się dużo wymaga, Wie- lokrotnie już udowadniano, że literatura to produkt i efekt epoki, ekonomicznego tła, społeczeństwa, rodziny, płci, podświado- mości indywidualnej lub zbiorowej, języka i z pewnością te wszystkie dane wprowadzone do bazy sztucznej inteligencji spowodują, ze będzie ona zdolna już wkrótce produkować
literaturę, pisać takie powieści, jakich spo- dziewają się krytycy. Mam jednakże nadzieję, że raz na wiele lat powstanie coś, czego nie spodziewa się nikt i nic, i wszystkie te wspo- mniane wcześniej czynniki nie są w stanie tego wygenerować. Prawdziwe arcydzieła to pewien błąd w systemie, coś nieoczekiwane- go, czynnik ludzki, bardzo zawodny.
W ostatnich latach nasz kraj stał się świa- topoglądowo bardzo podzielony. Towarzyszą temu ogromne ludzkie emocje. Głównie te negatywne. Smutek i agresja. Polacy kłócą się nawet przy wigilijnym stole. Czy – zda- niem Tomasza Różyckiego – Polskę można uratować przed Polską?
Wydaje się, że to nie jest jakiś specyficznie pol- ski problem, w wielu społeczeństwach widać ogromne podziały. Jeśli dodatkowo popatrzeć
październik–grudzień 2023 LiryDram 29
fot. Nataliia Nosova / WBP


























































































   29   30   31   32   33