Page 34 - ITReseller_marzec_2016
P. 34

» TEMAT NUMERU | DRUKOWANIE
34 iT
nr 5-6 (283-284) • marzec 2016
zmianie i obecnie systemy do zarządza- nia drukiem mogą być wykorzystywa- ne nawet przez kilkuosobowe mikrofir- my; w konsekwencji stopniowo zyskują one coraz większą popularność na pol- skim rynku. – Przedsiębiorcy zaczynają mieć świadomość, że same urządzenia drukujące, bez względu na to, jak bar- dzo zaawansowane mają funkcje i jaki poziom wydajności oferują, nie zapew- nią pożądanej optymalizacji kosztowej. Najwłaściwszym rozwiązaniem staje się zastosowanie kombinacji sprzętu z odpowiednim oprogramowaniem – wskazuje Paweł Wośko.
Z taką diagnozą zgadza się Robert Reszkowski z Epsona. Jego zdaniem połączenie sprzętu z dedykowanym oprogramowaniem w jeden spraw- nie działający ekosystem prowadzi do uzyskania finalnego i optymalnie dzia- łającego – z punktu widzenia odbior- cy – produktu. System do zarządza- nia drukiem, skalibrowany stosownie do potrzeb odbiorcy, umożliwia re- dukcję kosztów produkcji dokumen- tów w granicach od 20 do 40 proc. Jest to duża oszczędność, szczególnie dla mniejszych i średnich firm. – Oferowa- nie usług związanych z zarządzaniem drukiem stanowi naturalne rozwinięcie oferty sprzętowej – potwierdza Daniel Gajkowski, product specialist w Ricoh Polska.
Sprzęt i oprogramowanie
Oprogramowanie do zarządzania dru- kiem umożliwia kontrolowanie i ob- niżanie kosztów druku oraz nadzór nad pracą samych urządzeń, ponadto zmniejsza zużycie papieru i materiałów eksploatacyjnych, a dodatkowo popra- wia bezpieczeństwo dokumentów fir- mowych. Dostarcza też funkcję okre- ślania limitów drukowanych stron dla poszczególnych działów czy indywi- dualnych użytkowników oraz opcję au- tomatycznego kasowania zadań dru- ku nieodebranych w ciągu ustalone- go czasu czy ograniczenie wybranym osobom dostępu do pewnych funkcji, np. drukowania w kolorze. – W prakty- ce już sama informacja o zainstalowa- niu systemu tego typu sprawia, że pra- cownicy zaczynają drukować mniej, co bezpośrednio przekłada się na większe oszczędności dla firmy – przyznaje Pa- weł Wośko.
Nowoczesne systemy MPS łączące sprzęt ze specjalistycznym oprogramo- waniem umożliwiają bieżącą analizę liczby wydruków w podziale na działy czy konkretnych pracowników, a także określanie reguł związanych z drukiem (kolorowe wydruki, limity, uprawnie- nia itd.). Ponadto dają administratorowi narzędzia nadzoru nad tym, co jest dru- kowane i przez kogo. – Elastyczne połą- czenie wydajności sprzętowej z usługa- mi oprogramowania prowadzi do uzy- skania znacznych oszczędności i zwięk- szenia efektywności pracy – przekonu- je Robert Reszkowski.
– Dodatkowe funkcje związane z bez- pieczeństwem, takie jak wydruk po- dążający czy poufny, umożliwiają zbu- dowanie w firmie czy instytucji kultury produkcji i posługiwania się dokumen- tami – dodaje Daniel Gajkowski.
Obsługa posprzedażna
Z doświadczeń Brother Polska wyni- ka, że małe i średnie firmy przywiązują coraz większą wagę do kwestii obsłu- gi posprzedażnej, tj. gwarancji i jej ro- dzaju. – Odpowiedni serwis umożliwia minimalizację kosztów i niedogodno- ści związanych z awariami i zużyciem sprzętu. Jest jednocześnie dla part- nerów jedną z metod zdobycia więk- szych przychodów, a marże na niektó- rych produktach sięgają poziomu kil- kudziesięciu procent – zaznacza Paweł Wośko.
Solidne programy serwisowe, oferowa- ne przez dostawców we współpracy z resellerami, łączą sprzedaż urządzeń drukujących z materiałami eksploata- cyjnymi. – W 2015 r. wprowadziliśmy do oferty program usług zarządzania drukiem. Dzięki niemu nasi resellerzy sprzedają biznesowe urządzenia atra- mentowe w tradycyjny sposób. Jedno- cześnie podpisują z klientami umowę na dostawę materiałów eksploatacyj- nych. Te są dostarczane bezpośrednio z magazynu Brothera, po uprzednim uzyskaniu informacji, że np. w urządze- niu kończy się toner, bęben lub tusz – mówi Paweł Wośko.
Tego rodzaju współpraca dostawcy z partnerami umożliwia nabywcom systemów zwiększenie wydajności dru- ku, a zarazem osiągnięcie oszczędności czasu, partnerzy zaś uzyskują wyższe marże. w
MOZAIKA GRACZY RYNKU MPS
v PRODUCENCI DRUKAREK/ URZĄDZEŃ WIELOFUNKCYJ- NYCH do oferty produktowej do- dają usługi polegające na ocenie potrzeb potencjalnych odbior- ców, projektowaniu systemu od- powiedniego do potrzeb, wdraża- niu systemu zarządzania drukiem i usług wsparcia posprzedażne- go. Często oferują swoje progra- my MPS przez odpowiednio wy- szkolonych i wyposażonych re- sellerów.
v INTEGRATORZY SYSTEMÓW
I RESELLERZY zazwyczaj są pew- nego rodzaju pomostem prowa- dzącym producentów do rynku
i pomagającym realizować podaż produktów. Często oferują usłu- gi MPS w pakiecie zawierającym szerszą ofertę obsługi komputero- wej lub wdrożenia strategii efek- tywnych usług IT. Tego rodzaju podmiotami są Atos Origin, Cap Gemini, CSC czy IBM.
v SPRZEDAWCY INFRASTRUK- TURY I OPROGRAMOWANIA dostarczają oprogramowanie, które umożliwia ocenę potrzeb druku i optymalizację całego śro- dowiska obiegu dokumentów jako wartość dodaną do swoich głównych propozycji w zakresie IT. Tego rodzaju typu firmami są m.in. Asset DB, PaperCut, PrintAu- dit i PrintFleet.
v FIRMY DORADCZE I AUDYTO- WE świadczą kompleksowe usłu- gi w zakresie zarządzania drukiem – analizę kosztów eksploatacji, monitorowanie ilości i rodzaju wydruków, a także diagnozę pro- cesów związanych z przetwarza- niem dokumentów, począwszy od ich elektronicznej kreacji aż po dystrybucję i archiwizację, np. Co- py General, Eco Partner, RR Don- nelley.
Reseller


































































































   32   33   34   35   36