Page 35 - ITReseller_marzec_2016
P. 35

Bezpieczny wydruk –
brakujący element
ochrony IT
Krzysztof Polak
Bezpieczeństwo dokumentów to pochodna eliminacji słabych punktów w danej sieci. W praktyce oznacza solidną obronę takich miejsc, jak serwery, drukarki, skanery
i urządzenia wielofunkcyjne. Cel ten można osiągnąć systemowo – przez wdrożenie systemu zarządzania drukiem.
Punktem pierwszym w zabezpie- czeniach IT jest identyfikacja po- datności i słabych punktów sieci oraz podpiętych do niej urządzeń.
Tymczasem floty maszyn drukujących bywają pomijane przy integracji ochro- ny całej infrastruktury IT. Potem okazu- je się, że to był błąd i otwarcie hakerom bram do zasobów IT. Bywa, że nim doj- dzie do odkrycia tego błędu, napastni- cy już uzyskali dostęp do możliwości bezpośredniej konfiguracji i zmiany pa- rametrów urządzeń bez podania haseł, do wbudowanych w urządzenia dysków twardych zawierających poufne doku- menty. Właścicielom pozostaje zapłacić słony rachunek za lekkomyślność i wy- ciągnąć wnioski na przyszłość.
– Wprowadzenie polityki bezpieczeń- stwa dokumentów ma ogromne zna- czenie dla zaspokajania potrzeb or- ganizacji w zakresie korzystania z dru- ku z chmury czy komunikacji druka- rek i systemów zarządzania drukiem z urządzeniami mobilnymi – podkre- śla Daniel Gajkowski, product specialist w Ricoh Polska.
Uwierzytelnianie użytkownika
Dobrym remedium na problemy zwią- zane z bezpieczeństwem danych jest zestaw narzędzi MPS (Managed Print Services), które umożliwiają zarządza- nia drukiem. Tego typu system zapew-
nia zintegrowaną ochronę utajnionych danych i zleceń zawierających poufne informacje. Warto nie szczędzić uwagi przy analizie ewentualnego dostaw- cy takiego systemu i wybrać partnera, który może pochwalić się doświadcze- niem. – Nowoczesne systemy zarządza- nia drukiem oferują narzędzia umożli- wiające autoryzację dostępu do urzą- dzenia, opcję bezpiecznego wydruku czy wydruku podążającego. Urządze- nia wielofunkcyjne zapewniają również dostęp do funkcji szyfrowania i nadpi- sywania danych na dysku – wylicza Da- niel Gajkowski, product specialist w Ri- coh Polska.
Jednak z biuletynu informacyjnego IDC, przygotowanego na zlecenie fir- my OKI Europe w 2016 r., wynika, że 75 proc. małych i średnich firm w Eu- ropie nie dysponuje systemem bezpie- czeństwa dokumentów, co naraża je na utratę poufnych informacji. Z kolei wg danych zgromadzonych przez in- stytut badawczy Quocirca (Managed Print Services Landscape, 2015), aż 75 proc. dużych firm podjęło inwestycję w system zarządzania drukiem. Naj- częściej występującym motywem by- ła troska o bezpieczeństwo informacji. – Urządzenia Oki umożliwiają szyfro- wanie i zabezpieczenie danych przez uwierzytelnianie użytkowników. W grę wchodzi wydruk bezpieczny z szyfro-
waniem, kontrola dostępu i ochrona druku kodem PIN lub za pomocą czyt- nika kart zbliżeniowych. Umożliwia- ją też szeroką personalizację urządzeń – mówi Tomasz Ziędalski, CEE product manager w Oki Systems.
Profesjonalny dostawca
Bezpieczeństwo to także zarządzanie ry- zykiem i zgodność z prawnymi regula- cjami, która umożliwi firmom spełnia- nie specyficznych wymogów prawnych dotyczących konkretnego sektora ryn- kowego. Po tym można poznać profe- sjonalnego dostawcę czy usługodawcę systemu zarządzania drukiem, że bierze pod uwagę zarówno zarządzanie ryzy- kiem, ale i zgodność z przepisami. Jed- nym z tego rodzaju rozwiązań, które uwzględnia uwarunkowania rynkowe, jest tzw. biała lista McAfee – urządzenia wyposażone w funkcję zabezpieczająca ConnectKey zezwalają przyjąć do druku jedynie pliki spełniające wymogi tej listy. Funkcja ta wykrywa też i blokuje nieau- toryzowane użycie sprzętu, sygnalizując każdą tego rodzaju próbę.
– Wdrożenie systemu MPS skutkuje re- dukcją wydatków. Z danych Xeroxa wy- nika, że obniżka kosztów druku może sięgać nawet 30 proc. Zarządzanie dru- kiem to ogromne pole do optymaliza- cji kosztów – podkreśla Maciej Amano- wicz, XPPS business development ma-
nr 5-6 (283-284) • marzec 2016
iT Reseller 35


































































































   33   34   35   36   37