Page 52 - ITReseller_marzec_2016
P. 52

» ASYSTA PRAWNA DLA BRANŻY IT
Kod źródłowy a prawa autorskie
Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r.
o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2006 r. nr 90 poz. 631) nie zawiera przepisów
Czy zatem podpisując umowę, mo- W stanie faktycznym będącym przed-
żemy przemilczeć kwestię zwią- zaną z wydaniem kodu źródłowe- go, a jeśli tak, to jakie będą tego
konsekwencje? To zależy od tego, czy podpisujemy umowę jako wykonaw- ca, czy też zamawiający. Będąc nabyw- cą oprogramowania, musimy zadbać o skuteczne przeniesienia praw autor- skich do programu komputerowego oraz wpisać do umowy obowiązek wy- dania kodów źródłowych. Oczywiście w praktyce, z różnych względów, naby- cie praw autorskich do programu kom- puterowego nie zawsze będzie możli- we. Co wówczas? W takim przypadku pozostaje wynegocjowanie dobrych warunków licencyjnych oraz zawarcie np. umowy na ustanowienie depozytu kodu źródłowego na wypadek, gdyby np. doszło do upadłości albo likwidacji wykonawcy.
Obowiązek wydania kodu źródłowego
Należy jednak pamiętać, iż nawet w przypadku nabycia pełni praw autor- skich do programu komputerowego, po stronie zamawiającego nie powsta- je automatycznie prawo do żądania wydania kodów źródłowych. Taką tezę postawił Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 18 września 2014 r., sy- gn. akt I ACa 315/14. Czy jednak kieru- nek, w którym poszedł sąd apelacyjny w swym rozstrzygnięciu, jest słuszny? Nawet jeśli nie zgadzamy się z tym roz- strzygnięciem, chcąc należycie zadbać o swoje interesy, nie możemy pominąć faktu jego istnienia podczas sporządza- nia umowy.
miotem rozstrzygnięcia strony zawar- ły umowę o stworzenie dedykowane- go serwisu internetowego – platfor- my służącej do sprzedaży i prezenta- cji elektronicznych wydań książek oraz czasopism. W ramach wynagrodzenia za wykonanie przedmiotu umowy stro- na pozwana zobowiązała się do prze- niesienia na powódkę autorskich praw majątkowych do programu kompu- terowego na wskazanych w umowie polach eksploatacji. Pozwana spółka wyraziła także zgodę na dokonywanie przez powódkę opracowań, modyfika- cji i rozbudowy programu oraz na ko- rzystanie z niego i jego rozpowszech- nianie w najszerszym dopuszczalnym prawem zakresie. Jednakże, co istotne w tym sporze, strona pozwana w żad- nym postanowieniu umownym nie przyjęła na siebie obowiązku przeka- zania powódce kodów źródłowych do opracowanego programu. W związku z powyższym powódka wystąpiła do sądu z roszczeniem o wydanie kodów źródłowych, argumentując przy tym, że bez kodów nie miała możliwości do- konywania modyfikacji ani rozbudowy zakupionego serwisu. Pozwana podno- siła zaś, że strony celowo nie objęły tre- ścią umowy świadczenia polegającego na wydaniu kodów źródłowych, miały bowiem na celu obniżenie kosztów jej wykonania.
W rzeczonej sprawie dopuszczono dowód z opinii biegłego, który wska- zał, iż zwyczaje obowiązujące w bran- ży informatycznej przemawiają prze- ciwko obciążeniu strony pozwanej obowiązkiem wydania kodów źródło-
odwołujących się do terminu kod źródłowy. W szczególności ustawodawca nie upatruje
w tym terminie odrębnego pola eksploatacji.
52 iT Reseller
nr 5-6 (283-284) • marzec 2016


































































































   50   51   52   53   54