Page 53 - ITReseller_marzec_2016
P. 53

Asysta prawna dla branży IT
MAJĄC NA UWADZE ZWIĘKSZENIE BEZPIECZEŃSTWA PRAWNEGO
naszych Czytelników, wraz z prawnikami
z CONTRAHENDO – Kancelarii Prawniczej specjalizującej się w obsłudze prawnej firm z branży IT, stworzyliśmy stałą rubrykę ASYSTA PRAWNA DLA BRANŻY IT.
W każdym numerze znajdą Państwo praktyczne informacje na temat zagadnień prawnych, z jakimi mierzycie się na co dzień, prowadząc swój biznes.
Chcemy, aby rubryka była współtworzona przez naszych Czytelników, dlatego czekamy na propozycje tematów i casusów. Będą
one sukcesywnie omawiane na łamach„IT
wych. Spełnienie tego świadczenia, jak wynikało z opinii biegłego sądo- wego, nie należy bowiem do standar- dowych obowiązków przy wykonaniu przez twórców takich umów, znaczą- co ogranicza bowiem zakres ochro- ny autorskich rozwiązań technicznych wykorzystywanych na potrzeby opra- cowania programów komputerowych, umożliwia bowiem ich modyfikację ponad niezbędne korzystanie z pro- gramów. Opinia powołanego biegłe- go – według sądu – w przekonujący sposób wykazała, że kody źródłowe są szczególnie chronione przez progra- mistów. Sąd w swym rozstrzygnięciu wskazał, iż kody źródłowe stanowią przedmiot zbycia i wydania na rzecz nabywców tylko wtedy, gdy z treści umowy expressis verbis wynika obo- wiązek ich wydania. Z żadnego bo- wiem z przepisów ustawy o prawie au- torskim i prawach pokrewnych nie wy- nika, aby wykonanie umowy dotyczą- cej przeniesienia praw autorskich do programu komputerowego przez jego twórcę obejmowało także obowiązek wydania kodów źródłowych nabywcy takich praw, jak również by ich zbycie z mocy prawa uprawniało nabywcę do wykonywania modyfikacji zakupione- go programu. Sądy obu instancji sta- nęły w tej sprawie po stronie twórcy programu komputerowego, zupełnie nie dostrzegając słusznych interesów zamawiającego. Bez dostępu do kodu źródłowego nie mógł przecież realizo- wać postanowień umownych, to jest korzystać z przysługujących mu praw do modyfikacji i rozwoju programu komputerowego.
Postanowienia umowy dotyczące kodu źródłowego
Jak wynika z powyższego, wpisanie do umowy zobowiązania dotyczące- go wydania kodów źródłowych jest ważnym postanowieniem umownym, w szczególności w sytuacji, gdy twórca programu komputerowego zezwala na modyfikację utworu (jak miało to miej- sce w stanie faktycznym, którego doty- czy omawiane orzeczenie). Dostęp do kodu źródłowego jest wówczas istotą tego uprawnienia. W praktyce klauzule dotyczące wydania kodów źródłowych powstają niejednokrotnie przy współ- udziale informatyków i prawników. Istotne jest m.in. prawidłowe ustalenie, w jakim języku programowania kod ma zostać odczytany przez zamawiające- go. Przyjęta w umowie definicja kodu źródłowego powinna uwzględniać ten element (kod źródłowy to przecież for- ma zapisu programu komputerowego w składni określonego języka oprogra- mowania). Należy także pamiętać o do- kumentacji, która stanowi nieodłącz- ny element kodu źródłowego. Zawarte w niej opisy i komentarze pozwalają na samodzielną interpretację, modyfikację lub rozwój oprogramowania, dlatego powinna ona zawierać opis architek- tury systemu, opis budowy poszcze- gólnych programów, opis klas, zmien- nych i atrybutów klas, opis protokołów transmisji danych, struktury baz da- nych i specyfikacje interfejsów. Nato- miast sama klauzula dotycząca wyda- nia kodu źródłowego powinna odnosić się nie tylko do wersji pierwotnej opro- gramowania, ale także każdej jego mo- dyfikacji. w
Resellera”.
Zgłoszenia należy wysyłać na adres kancelaria@contrahendo.pl, z dopiskiem w tytule„IT Reseller”.
w w w.contrahendo.pl
nr 5-6 (283-284) • marzec 2016 iT Reseller 53


































































































   51   52   53   54   55