Page 50 - ITReseller_marzec_2016
P. 50

» ZARZĄDZANIE
Prawo Moore’a w praktyce
Mieczysław T. Starkowski
Cztery piąte światowego rynku. Taka pozycja robi wrażenie.
Jej utrzymanie wymaga naturalnie ciągłej ewolucji, czyli szybkiego dostosowywania się do sytuacji.
50 iT Reseller
nr 5-6 (283-284) • marzec 2016
Firma od dawna kojarzona jest przede wszystkim z mikroproceso- rami. Ale faktycznie zaczynała od produkcji pamięci masowych. Póź-
niej pojawiły się mikrokontrolery. Do- piero następnym krokiem były właśnie procesory. Dzięki nim, po latach, przed- siębiorstwo stało się potężne i znane na całym świecie.
Można nawet mówić o swego rodzaju legendzie. Narodziła się ona jako efekt działania tak zwanego prawa Moore’a. Już 51 lat temu – w kwietniu 1965 roku – Gordon E. Moore, jeden ze współzało- życieli Intela, ówczesny prezes, stwier- dził, że co około 18 miesięcy liczba tranzystorów w procesorze będzie się podwajać. Później skorygowano tę re- gułę (do 24 miesięcy), tym niemniej za- pewniło to jej twórcy miejsce w historii. Natomiast producentowi pozwala cią- gle rozwijać technologie i dostarczać coraz bardziej zaawansowane rozwią- zania. A przy tym zachowywać rzadką pozycję na świecie: około 80 procent rynku procesorów.
– Jesteśmy wykonawcą prawa Mo- ore’a – śmieje się Krzysztof Jonak, dy- rektor regionu Europy Środkowej i Wschodniej w Intelu. – Fakt, że pozo- staje ono aktualne od ponad 50 lat, jest fenomenem i bardzo ważną częścią na- szej strategii. A generalnie jest ona pro- sta. Mówi przede wszystkim o tym, że jeśli jakiekolwiek rozwiązanie ma być inteligentne i przetwarzać różnego ro- dzaju informacje, a jednocześnie ma umożliwiać podłączenie do internetu, powinno być wykonane przy wykorzy- staniu technologii Intela. I oczywiście chodzi nie tylko o procesory. Utrzymanie wspomnianej wyjątko- wej pozycji wymaga naturalnie ciągłej ewolucji, czyli szybkiego dostosowy- wania się do sytuacji na świecie. Gdy użytkownicy polubili kamery instalo- wane w notebookach, Intel zapropo- nował kamerę 3D RealSense. Niedaw- no pojawiły się takie kamery w pierw- szych prototypowych smartfonach. Dają one możliwość odwzorowania świata trójwymiarowego – powiedzmy logowania za pomocą trójwymiarowe- go obrazu twarzy, co zapewnia wyższy stopień bezpieczeństwa. Inny przykład
oznacza sterowanie komputerem za pomocą gestów.
Naturalnie zastosowań może być znacznie więcej. W jednej z amerykań- skich sieci handlowych za pomocą ta- kich kamer 3D skanuje się stopy klien- tów. Dzięki temu dobierane są jak naj- wygodniejsze buty, biorąc pod uwagę nie tylko klasyczny rozmiar (długość stopy), ale również jej szerokość czy ukształtowanie podbicia. Takie kamery są też używane w przymierzalniach do dobierania ubrań. Możliwości są prak- tycznie nieograniczone.
Oczywiście korporacja zaangażowa- ła się w rozwiązania typu internet rze- czy. Jeszcze kilka lat temu mówiło się bowiem głównie o komputerach i ser- werach. Obecnie bierze się pod uwagę rozmaity sprzęt, na przykład telefony, ale również taki, który do niedawna nie był kojarzony z sieciami teleinforma- tycznymi, powiedzmy samochody czy lodówki. Według zarządu Intela przy- szłość należy też do dronów i robotów. Jak podają niektóre źródła, za kilka lat do internetu może być podłączonych 20 miliardów urządzeń. Inne mówią o 50 miliardach. Tak czy inaczej, będzie ich kilka razy więcej niż ludzi. Koncern dostrzega to zjawisko. Chce być nie tyl- ko aktywnym uczestnikiem tej gry, ale też liderem.
Według Krzysztofa Jonaka firma jest największym dostawcą rozwiązań bez- przewodowych. Od kilkunastu lat pro- muje hot spoty, a także inne urządze- nia bezprzewodowe. Kolejny przykład to serwery i centra danych. Przedsiębiorstwo wróciło też do korze- ni, czyli do pamięci masowych. Jak za- pewnia zarząd, rok 2016 będzie przeło- mowy, bowiem pojawią się produkty wykorzystujące technologię 3D XPo- int. To nowy, rewolucyjny sposób pro- dukcji pamięci nieulotnych, które ma- ją około 1000 razy większą przepusto- wość, co pozwoli na tworzenie zupeł- nie innych dysków oraz pamięci typu RAM, a to z kolei będzie oznaczać nowe możliwości ich wykorzystania, na przy- kład w centrach danych.
Intel kładzie też duży nacisk na urządze- nia noszone (wearables). Moduł Curie zaprezentowany ponad rok temu jest


































































































   48   49   50   51   52