Page 27 - 33_LiryDram_2021
P. 27

 poetycka książka pojawi się na rynku wydaw- niczym jeszcze w tym roku. Literacko dzie- je się dużo. W domu budujemy werandę, co cieszy mnie ogromnie. Będzie gdzie fotogra- fować. Życie układa się bardzo pomyślnie.
Obecnie młodzieżową scenę muzyczną opa- nowuje rap i hip-hop. Chłopcy słuchają Ka- liego, dziewczyny szaleją za Dziarmą. Czy lubisz ten rodzaj muzyki? I czy twoim zda- niem jest w niej miejsce dla jakiejkolwiek znanej nam poetyckiej ekspresji? Zauważyłam, że teksty tych wykonawców są mocne, są bliskie problemom, które ma młodzież. Tam poezja też może mieć wiele do powiedzenia, choć nie ta klasycyzująca.
Raczej Konrad Góra i Kira Pietek znaleźliby tam miejsce niż Bolesław Leśmian czy Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. Oczywiście ja- ko stare wapno wolę słuchać królowej poezji rockowej – Olgi Jackowskiej-Sipowicz, czyli rzecz jasna Kory.
Jak wykorzystałabyś ostatnią godzinę swo- jego życia?
Na byciu tu i teraz z rodziną. Pewnie byśmy się przytulali, opowiadali miłe chwile z przeszło- ści i popijali (dorośli) ulubionego cytrusowego drinka. Nasze zwierzaki by się przy kominku rozłożyły i korzystały z naszych pieszczot. Kurde – chyba opisuję wczorajszy wieczór, ale tak u nas po prostu bywa.
  BEATA PATRYCJA KLARY-STACHOWIAK (ur. 12 stycznia
w1976 roku w Gorzowie Wielkopolskim ) – poetka, felietonistka,
recenzentka literacka, animatorka kultury. Ukończyła Akademię Bydgoską
w 2001 roku (filologia polska) i Uniwersytet Zielonogórski w 2003 roku
(dziennikarstwo i bibliotekoznawstwo). Debiutowała jako nastolatka
na łamach ogólnopolskiego czasopisma „Filipinka”, a po latach powtórnie
w „Pegazie Lubuskim”. Za debiut poetycki Witraże w 2005 roku
nagrodzona dyplomem Lubuskiego Wawrzynu Literackiego. Felietony,
recenzje i wiersze publikowała m.in. na łamach czasopism: „Topos”,
„Arkadia. Pismo Katastroficzne”, „Kwartalnik Opolski”, „Pro Libris”,
„Lamus”, „Bliza”, „Pegaz Lubuski”, „Nowe Zagłębie”, „Kozirynek”, „Znaj”,
„Migotania, przejaśnienia”, Twórczość” i „LiryDram”.
W latach 2005–2006 należała do Grupy literackiej „Wiązadło”,
związana z Europejskim Stowarzyszeniem Kultury Enclave. Dotychczas
krytycznie wypowiedzieli się o poetce m.in. Izabela Fietkiewicz-Paszek („Topos”, nr 6, 2010), Karol Samsel („Wyspa”, 2010), Marcin Orliński, Krzysztof Szymoniak („Zeszyty Poetyckie”, 2010), Jerzy Suchanek („Pegaz Lubuski”, nr 42, 2010), Leszek Żuliński („Migotania, przejaśnienia”, nr 4, 2010), Tadeusz Buraczewski („Gazeta Świętojańska”, 2010), Agnieszka Kopaczyńska-Moskaluk („Gorzów In Tauch”, nr 14, 2011). Współorganizatorka Ogólnopolskiego Festiwalu Poetyckiego im. Kazimierza Furmana. Od września 2011 roku prowadzi cykl spotkań poetyckich w Gorzowie. Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dziedziny literatury. Laureatka wielu prestiżowych konkursów literackich. Za tom Zabawa w chowanego otrzymała Lubuski Wawrzyn Literacki za rok 2011. W 2013 nominowana do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy za tom De-klaracje. Laureatka Nagrody Otoczaka za rok 2014. Za tom Obiekty totemiczne otrzymała Lubuski Wawrzyn Literacki za rok 2015. Nominowana do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego 2019 za tom Martwia.
październik–grudzień 2021 LiryDram 25














































































   25   26   27   28   29