Page 35 - 30_LiryDram_2021
P. 35
Przywołałeś słowo klucz – poezja. Zatrzy- majmy się zatem przy nim na chwilę. Czym dla ciebie w dzisiejszych, ciężkich czasach jest poezja?
Sztuką całkowicie bezinteresowną, która obok oczywistej formy wypowiedzi jest rów- nież podróżą w głąb siebie. Jednak, aby zro- zumieć samego siebie i wszystkie najbar- dziej subtelne emocje, należy czytać poezję. Poezja ma wzruszać, zaskakiwać, skłaniać do myślenia, poruszać w człowieku te pokła- dy wrażliwości, które skutecznie usypia nasz wspaniały XXI wiek, a przy tym odkopywać symbole, prowadząc w głąb różnych kultur, w tradycję i historię. Poezja jest sztuką sa- mą w sobie uniwersalną, w której jesteśmy w stanie znaleźć coś dla siebie, niezależnie od miejsca, pochodzenia i trwania w tej nie- ustającej poetyckiej jedności.
W Twoich wierszach odnajduję piętrzące się metafory. Złożoność myśli. Przeplatające się
przywołany Grudziądz jest tutaj miej- scem szczególnym. To moja mała Oj- czyzna. Jednak nie tylko on jest obec- ny w tych utworach. W cyklu wier- szy List do portiera Domu Literatury to Warszawa, Krakowskie Przedmie- ście, Powiśle, Wisła czy też kamienice Prażmowskich i Johna, usytuowane na początku Traktu Królewskiego są tłem tych wierszy i płynących z nich emocji. Nawiązań jest wiele. Mimo to uważam, że nie powinny one sta- nowić wyznacznika różnic pomiędzy obiema czasoprzestrzeniami, w któ- rych żyje moja poezja.
styczeń–marzec 2021
LiryDram 33
fot. Bartosz Jaszczyk