Page 131 - 38_LiryDram_2023
P. 131

siebie. Dlatego ich burzliwy związek był pe- łen namiętności, rozstań i powrotów. Przez la- ta szarpały nimi intensywne, skrajne uczucia. W końcu rozstali się naprawdę, ale Camille nie potrafiła zapomnieć o Auguście, przy któ- rym zbudowała swoją dorosłą tożsamość i za którym tęskniła.
Trudny stan jej emocji, związanych z uczu- ciami po rozstaniu z Rodinem, oddaje pra- ca z 1889 roku, zatytułowana „Błagająca – Wiek dojrzały”. Jest to prawdopodobnie jedna z najsłynniejszych rzeźb artystki, która uka- zuje postać mężczyzny i dwie kobiety. Praca ma charakter narracyjny i inscenizacyjno-te- atralny, jest w niej też zaprojektowana pustka
i zaplanowany dystans pomiędzy postacia- mi, który odgrywa w rzeźbie ważną drama- tyczną rolę.
Choć widzimy kilka postaci, to praca rzeźbiar- ska nie jest statycznym monumentem, lecz zwiewną kompozycją form i metaforycznych treści.
Mężczyzną, przedstawionym w pracy, jest sam Rodin, błagającą nagą dziewczyną – Camil- le, a starą kobietą, porywającą mężczyznę, jest żona Rose.
Błagająca to autoportret artystki, będącej wy- jątkowo emocjonalną i uczuciową kobietą, która stawia rzeźbę ponad wszystko, dopóki nie spotka mężczyzny, z którym może podzie- lić swoją absolutną pasję do sztuki i miłości. W wyniku niespełnienia i obsesyjnego myśle- nia o utraconej miłości do człowieka, który nie potrafił jej dać tego, czego tak potrzebowała , zaczęła popadać w depresję.
Utrata kontroli i wraz z nią utrata poczucia własnej wartości, połączona z ogromnym ta- lentem i energią twórczą, spowodowały po- wstanie emocjonalnej mieszanki wybuchowej. Chorobę duszy i swoje serce topiła w alkoholu
 styczeń–marzec 2023 LiryDram 129



























































































   129   130   131   132   133