Page 37 - 38_LiryDram_2023
P. 37

ponieważ każdą myśl da się wysłowić jakoś inaczej. Zależy to od bieżącej perspektywy. Wiersze trzeba pisać nowe, bo wciąż nowy je- stem ja sam. Mimo, że wiele ze mnie w swej istocie pozostaje niezmienne. Biorąc pod uwa- gę praktyczne aspekty wydawnicze, przywi- lejem autora jest dobry, pracowity, życzliwy redaktor. To zadanie wobec mnie już niejed- nokrotnie spełniła Marta Pelinko, za co jej bardzo dziękuję.
Co uważasz za swoje największe osiągnię- cie i co jeszcze planujesz osiągnąć – w życiu, w literaturze?
GRZEGORZ TROCHIMCZUK
(ur. 9 maja 1946 r. w Nowym Dworze Mazowieckim)
W życiu – że żyję, w literaturze – że piszę. Wszystko, co z siebie wydałem, traktuję jako osiągnięcie, lecz nie jestem w najmniejszym stopniu zaspokojony. Fala poetyczna niech mnie dalej niesie, lubię to, jest konieczna, bowiem określa mnie, daje szansę na kolejne przeżycia. Taki jest bowiem los człowieka, być nie tylko obecnym, ale i wartościowym, pożytecznym. Wierzę, że jest pożytek z mojej roboty. Dlatego nie tylko planuję, ale też realizuję, poetą cią- gle się staję, jakbym jeszcze nawet nie ode- rwał się od mojej skały, jakbym chciał znaleźć więcej powietrza pod skrzydłami. Ach, co tu gadać. Kocham życie i kocham to pisanie moje.
                                                                                                                                                                                                                     Jest poetą i prozaikiem, członkiem Związku Literatów Polskich, prezesem Zarządu
OW ZLP, przewodniczącym Komisji Rewizyjnej ZG ZLP. Studiował matematykę oraz
profilaktykę i resocjalizację społeczną na Uniwersytecie Warszawskim W latach
1965-1972 był członkiem Zrzeszenia Studentów Polskich. Prowadził aktywną działalność w radiu i klubie studenckim. Zajmował się m.in. działalnością artystyczną jako autor i wykonawca kabaretowy. W życiu zawodowym parał się upowszechnianiem kultury w spółdzielczych środowiskach osiedlowych i wśród młodzieży. W obszarze przetwórstwa żywnościowego przyczynił się do utworzenia stowarzyszenia producentów i przetwórców żywności. Był aktywnym współuczestnikiem procesu akcesyjnego do Unii Europejskiej. Jest współautorem Kodeksu Etyki Żywnościowej. Debiutował późno (w 2012 roku) książką
Dwa ptaki w jednego przeistacza. Do chwili obecnej wydał łącznie 12 tomów, pośród nich ważny: zbiór Przedmowa, zbiór poematów (pieśni): Dopóki nie umarłem, a ostatnio tomiki poetyckie: Poniki i Nieprzebrane rzeczy. Prowadzi własny blog poetycki www.grzegorz-trochimczuk.blogspot.com i współredaguje stronę internetową www.shyhta.svid.eu.
TWÓRCZOŚĆ: POEZJA: Dwa ptaki w jednego przeistacza, GT, 2012; Przedmowa, GT, 2013; Blisko, GT, 2013; Wiersze 2013, GT, 2015; Potomkowie niczego, GT, 2015; Listy do siebie, GT, 2016; Dopóki nie umarłem, GT, 2017; Pokuta, GT, 2018; Poniki, GT, 2020; Nieprzebrane rzeczy, s. 92, 2021; PROZA: 71 dni – Opowieść mężczyzny z sercem kobiety, Rea Sj, 2019; Odwrócony. Intymne wędrówki umysłu, s. 410, Komograf, 2021
ODZNACZENIA: Srebrna Odznaka im. Mikołaja Kopernika „Primus Inter Pares” (1977); Brązowy Krzyż Zasługi (1978); Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury” (1982); Złoty Krzyż Zasługi (2001); Odznaczenie za Zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej (2014); Odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej”(2021)
styczeń–marzec 2023 LiryDram 35
fot. archiwum Grzegorza Trochimczuka





















































































   35   36   37   38   39