Page 26 - ZBL_Uciec przed rakiem
P. 26
Wuizyta
dr n. med. Renata Kozak
dentysty może
Lekarz stomatolog, specjalista stomatologii zachowawczej
z endodoncją, były pracownik naukowo- dydaktyczny uniwersytetu medycznego, członek TLMZ, Polskiego Towarzystwa Ozonoterapii oraz Polskiej Akademii Zdrowia.
Wraz z mężem prowadzi klinikę, w której
oprócz leczenia stomatologicznego oferują terapie prozdrowotne, m.in. masaż z akupresurą, klawiterapię, refleksologię, ozonoterapię czy wlewy.
Nuratować życie
owotwory to niewątpliwie efekt szansenawyleczenie.Zewzględunarzucające wszechobecnej „chemii”, stresu i bra- się zazwyczaj w oczy ich umiejscowienie, zmniej- ku czasu, przez który często bagate- sza się ryzyko oszpecającej operacji.
lizujemy pierwsze objawy. W przy-
padku jamy ustnej dochodzi jeszcze strach Doczynników,któremogąwpływać
przed... dentystą.
Lekarz rodzinny nie dysponuje odpowiednią
wiedzą, by postawić prawidłową diagnozę. To efekt ograniczonej na studiach liczby godzin wy- kładów z zakresu stomatologii. O wiele za mało czasu przeznacza się na nią również w trakcie specjalizacji. Dlatego jeżeli nie przychodzimy re- gularnie na wizyty kontrolne, na których badane są przecież nie tylko zęby, możemy przeoczyć wczesne objawy choroby nowotworowej. Jak w przypadku każdego nowotworu, również nowotwory jamy ustnej im wcześniej wykryte, tym mniej szkód zdążą poczynić i większe są
na powstanie i rozwój nowotworów twarzy i jamy ustnej zaliczamy: palenie papierosów, alkohol (tu należy również zwrócić uwagę na płukanki z alkoholem, jeżeli stosujemy je przez dłuższy czas), złą higienę jamy ustnej, przewlekłe urazy związane z żuciem (ostre brzegi zębów, korzenie) i nieprawidłowymi uzupełnieniami protetycznymi,
a także niedobory witamin (np. A, C, E, wit. z grupy B) i minerałów (np. żelaza), niektóre infekcje wirusowe, substancje chemiczne, zaburzenia immunologiczne, przewlekłe stany zapalne.
26