Page 27 - ZBL_Uciec przed rakiem
P. 27

Nie na wszystko mamy wpływ, ale wiele jednak możemy zrobić.
Podczas kontrolnego badania stomatologicznego sprawdzane są nie tylko zęby, ale również stan dziąseł, błon śluzowych, obszar pod językiem, język i jego ruchomość, oglądana jest twarz pacjenta, sprawdzane są stawy skroniowo-żuchwowe.
U osób dorosłych (u dzieci w razie potrzeby) należy również wykonać zdjęcie radiologiczne pantomogra- ficzne, które warto powtarzać co 5 lat. Czasami konieczne jest wykonanie innych zdjęć celowanych, tomografii komputerowej lub USG. Na zdjęciach możemy m.in. wykryć zmiany no- wotworowe kości i zatok. Niezwykle istotny jest również wywiad.
Co powinno zaniepokoić
i skłonić nas do niezwłocznej wizyty u stomatologa?
Jeżeli zauważą państwo u siebie rany, owrzodzenia, nacieki, które po- mimo usunięcia ewentualnej przyczy- ny i zastosowanego leczenia nie goją się w ciągu 2 tygodni, gdy w jamie ust- nej lub na twarzy zaczynają pojawiać się guzy, „kalafiorowate” wyrośla lub nieregularne stwardnienia pod błoną śluzową, gdy na dziąsłach lub błonach śluzowych pojawią się zmatowienia lub białe „naloty”, które nie dają się usunąć.
Zmiana ustawienia zębów w ja- kiejś okolicy, ich rozchwianie to może być efekt np. tzw. paradontozy, ale również guza, który rośnie w kości i uciska na korzenie, zmieniając po- zycję zębów.
Jeżeli dostrzegą państwo jakieś wybrzuszenie kości, którego wcześniej nie było od strony jamy ustnej lub na zewnątrz, przemieszczenie gałki ocznej, należy również to sprawdzić. Jeśli w krótkim czasie proteza, która nie sprawiała problemów, nagle prze- stała pasować, uwiera i wywołuje ból – to także powinno skłonić do złożenia wizyty stomatologowi.
Niegojące się, nawet kilkumi- limetrowe zmiany na czerwieni
wargowej również są niepokojące. Nacieczona i pozaciągana skóra, wy- ciek krwawej wydzieliny z nosa, guz policzka w okolicy ucha (ślinianka przyuszna) wraz z porażeniem ner- wu twarzowego (opadanie kącika ust, niesymetryczny uśmiech) także mogą świadczyć o rozwijającym się nowotworze.
Powiększone węzły chłonne pod- bródkowe, podżuchwowe czy szyjne mogą być pierwszym objawem rozwi- jającego się nowotworu twarzy, jamy ustnej lub nosogardzieli i także wyma- gają kontroli. Lekarzami specjalistami, którzy zajmują się pacjentami nowo- tworowymi w zakresie stomatologii są periodontolodzy, chirurdzy stoma- tologiczni i chirurdzy szczękowo-twa- rzowi. Można oczywiście zacząć od konsultacji u swojego stomatologa, który dokona wstępnej oceny i w razie potrzeby skieruje państwa do odpo- wiedniego specjalisty.
Oczywiście wszystkie
te objawy nie muszą oznaczać, że w organizmie rozwija
się nowotwór. Uważam
jednak, że lepiej usłyszeć
od lekarza, że niepotrzebnie się martwiło i to tylko drobiazg, niż dowiedzieć się, że jest już za późno.
I jeszcze jedna uwaga, lepiej nie usuwać zębów bez wcześniejszego wykonania zdjęcia rentgenowskiego. Jeżeli w kości w tej okolicy rozwija się nowotwór, usunięcie zęba w nim tkwiącego może doprowadzić do jego „rozsiewu”.
Jeżeli zaniepokoi państwa co- kolwiek innego, lepiej upewnić się u swojego zaufanego stomatologa czy wszystko jest w porządku. Proszę nie bagatelizować dolegliwości ani nie odkładać wizyty ze strachu przed diagnozą.
                 wydanie specjalne – UCIEC PRZED RAKIEM
27















































































   25   26   27   28   29