Page 87 - ZBL_Uciec przed rakiem
P. 87

dowanie tak! Sposób komponowania diety to jest jeden z elementów stylu życia, który możemy modyfikować. Warto także przeanalizować własne nawyki, zwiększyć aktywność fizycz- ną, zadbać o relaks i dobry sen.
Czy samą dietą można całkowicie wyeliminować ryzyko zachorowa- nia na raka? Niestety nie, ponieważ rozwój tej choroby zależy od wielu czynników, także genetycznych, ale zdrowa, prawidłowo zbilansowana dieta może zmniejszyć ryzyko cho- roby o ponad 30 proc.
Zalety zdrowej diety
Jaka dieta jest zatem korzystna i może ochronić przed rozwojem raka? Jest to zbilansowana, zdrowa dieta, która spełnia zasady zdrowego żywienia. Warto podkreślić, że będzie ona rów- nież zapobiegała powstawaniu innych chorób cywilizacyjnych, na przykład miażdżycy czy cukrzycy. Taka dieta ułatwia także utrzymanie zdrowej, szczupłej sylwetki. To ważne, bo oty- łość jest czynnikiem ryzyka wielu no- wotworów, na przykład raka piersi, endometrium, okrężnicy, odbytnicy, wątroby, tarczycy.
Zdrowa dieta jest dostosowana do wieku i płci. W początkowych latach naszego życia umożliwia prawidłowy rozwój organizmu, a w późniejszym wieku, utrzymanie prawidłowego składu ciała i szczu- płej sylwetki. Powinna zawierać od- powiednią ilości makroskładników, czyli białka, węglowodanów i tłusz- czów oraz witamin i składników mi- neralnych, a jednocześnie dostarczać właściwą dawkę energii. Podstawowe zasady zdrowego żywienia prezentuje Piramida Zdrowego Żywienia i Aktyw- ności Fizycznej dla osób dorosłych opracowana przez zespół specjalistów Narodowego Instytutu Zdrowia Pu- blicznego – PZH, a ogólne zasady bi- lansowania całodziennej diety – Talerz zdrowego żywienia.
Zasady
zbilansowanej diety
Jednym z kluczowych aspektów jest bilansowanie każdego posiłku pod kątem kaloryczności i makroskładni- ków, a nie tylko sumować konieczne
Czy istnieje dieta antyrakowa? Dużo o tym w mediach, ale nie istnieje jedna cudowna dieta.
Czy więc dietą możemy zapobiec rozwojowi choroby?
Zdecydowanie tak!
wartości energii i makroskładników w ciągu dnia. Innymi słowy, każdy po- siłek powinien być zrównoważony, co ostatecznie pozwoli skomponować zdrową dietę całodzienną. Poniżej zasady, według których należy kom- ponować jadłospis.
dicta, który uwzględnia płeć i wiek, a następnie uzupełniana o wydatki energetyczne na aktywność fizyczną i inne obciążenia. Zgodnie z polskimi normami, zawartość białka w zdrowej diecie powinna stanowić 10-20 proc. wyliczonego zapotrzebowania kalo- rycznego, węglowodany 50-70 proc., tłuszcze 20-25 proc.
      wydanie specjalne – UCIEC PRZED RAKIEM
87
1.
powinna być dobierana przez oblicze- nie podstawowej przemiany materii, na przykład ze wzoru Harrisa-Bene-
Kaloryczność i makroskładniki
Kaloryczność, czyli ilość energii,
której dostarcza nam jedzenie,
2.
posiłek najpóźniej 2-3 godziny przed snem. Warto podkreślić, że pomijanie posiłków doprowadza do zmniejsze- nia tempa przemiany materii. Nie jest także dobrą strategią spożywa- nie rzadkich, ale obfitych posiłków, bo organizm nie przyswaja wszystkich niezbędnych składników.
Liczba posiłków Należy spo- żywać 4-5 posiłków dziennie co 3 godziny, przy czym ostatni
 3.
siłku wydaje się trudne. Znamy normy i wytyczne, ale jak to zrobić w codzien- nym życiu? Jakie wybrać produkty i jak duże porcje przygotować? Swoim pacjentom radzę, aby w codziennym życiu stosować nietypową, ale pomoc- ną miarę – garść. Garść to ilość danego produktu, która mieści się w złożonej dłoni danej osoby. Garść kobiety mie- ści mniejszą ilość produktu niż garść
Komponowanie posiłków i objętość porcji Prawidłowe skomponowanie każdego po-









































































   85   86   87   88   89