Page 50 - 42_LiryDram_2024
P. 50
Podhalańskie zagrody, pejzaże, mniejsze i większe radości
Adriana Jarosz
Beata Zalot to rodowita góralka, urodzo- na w Zakopanem. Dziennikarka, poet- ka, malarka i ceramiczka, autorka pięciu ksią-
żek poetyckich: Przesyłki ciszy (1998), Szepty (2008), Pomiędzy (2008), Anioł w ogrodzie (tom dwujęzyczny – wiersze w języku polskim i bułgarskim; 2013) oraz Po drugiej stronie skóry (2018).
W 2014 wydała zbiór opowiadań Ozwa, a w 2016 kolejną książkę epicką Opowieści niedoskończone (do druku przygotowuje ko- lejny zbiór opowiadań Pokój wdów). Pisała też przedsłowia do tekstów literackich i albumów innych autorów. Jej podróże do Azji zaowo- cowały reportażami na temat wybranych li- teratów z tego kontynentu.
Zawodowo Beata Zalot związana była z wie- loma czasopismami, w tym od 27 lat z „Ty- godnikiem” Podhalańskim (przez wiele lat była redaktorem naczelnym), a także z „Ga- zetą Wyborczą”. Jest jedną ze współautorów głośnego projektu Twardy jak skała, silna jak halny. Portrety polskich górali (spisywała hi- storie górali, których sfotografował znakomity fotografik Bartłomiej Jurecki).
Autorka za swoją pracę dziennikarską otrzy- mała szereg wyróżnień, w tym uhonorowano ją nagrodą Local Press (czterokrotnie).
Jej utwory prezentowali artyści scen polskich, m.in. Jan Kanty Pawluśkiewicz, Anna Dymna (wierszom Beaty Zalot poświęcony był jeden
z Salonów Poetyckich Anny Dymnej w Teatrze Słowackiego w Krakowie), Urszula Grabowska czy aktorzy Teatru Witkacego w Zakopanem. To inicjatorka licznych imprez literackich o za- sięgu regionalnym i ogólnopolskim. Jest po- mysłodawczynią i organizatorką zakopiańskiej Nocy Poetów (jurorami w Turnieju Jednego Wiersza, który towarzyszył imprezie, byli za- proszeni przez Beatę Zalot m.in. Wojciech Kass, Krzysztof Kuczkowski, prof. Wojciech Kudyba, prof. Anna Mlekodaj, Jadwiga Malina czy Mi- chał Zabłocki). Przez wiele lat organizowała Ogrody Artystyczne, a do udziału w nich za- praszała wielu polskich literatów i artystów. Prowadziła też szereg innych imprez literac- ko-artystycznych, m.in. Spotkania przy Rucza- ju, a także imprezy charytatywne. Prowadziła również liczne autorskie spotkania literackie i artystyczne na terenie Podhala.
Na temat literackiej twórczości Beaty Zalot pi- sali m.in. Józef Baran, Stanisław Stabro, Jerzy Tawłowicz, i Piotr Grzesik, a na temat prac pla- stycznych Stanisław Rodziński czy Marian Gro- mada, bowiem Beata Zalot, jw. wspomniano, jest też malarką i ma na swoim koncie kilkadziesiąt wystaw indywidualnych (w tym w Centrum Kul- tury Żydowskiej w Krakowie, Śródmiejskim Do- mu Kultury w Krakowie, Nowohuckim Centrum Kultury, w Teatrze Witkacego w Zakopanem, Galerii Miejskiej w Nowym Tomyślu, w Malej Galerii w Nowym Sączu i wielu innych).
48 LiryDram styczeń–marzec 2024