Page 39 - 10-Жаҳон тарихи метод ўзбек
P. 39

@edurtm_uz




    Respublika
  ta’lim markazi
               Darsning maqsadi: Yaponiya, Xitoy va Hindistondagi ijtimoiy-iqtisodiy va siyosiy
            islohotlarning o‘ziga xos yo‘llarini tushuntirib berish.
               Darsda shakllantiriladigan tayanch bilimlar: XIX asr oxiri – XX asr boshlaridagi
            “Osiyo uyg‘onish” davri va Sharqning an’anaviy jamiyatlarida  sanoatlashtirish kurtaklari
            manzarasini  ochib  berish;  aniq  dalillar  va  ko‘rgazmali  vositalar  yordamida  urushda
            harbiy texnika hal qiluvchi rol o‘ynashini ko‘rsatib berish.
               Darsdan kutiladigan natijalar:
               •  o‘quvchi  modernizatsiya,  Meydzi  inqilobi,  maʼrifatli  boshqaruv,  Sinxay  inqilobi,
            yopiq mamlakat kabi atamalarning mohiyatini bilib oladi;
               • Yaponiya, Xitoy va Hindiston taraqqiyoti bilan bog‘liq tarixiy dalillar bilan tanishadi;
               • topshiriqlarni bajarish jarayonida Yaponiya, Xitoy va Hindistonga oid maʼlumotlar-        METODIK QO‘LLANMA
            dan foydalana oladi;
               • Yaponiya, Xitoy va Hindistonning o‘ziga xos taraqqiyot yo‘llarini tahlil qiladi;
               • Yaponiya, Xitoy va Hindiston madaniyati haqida maʼlumotlarga ega bo‘ladi.
               Darsning borishi:
                                                                                                           METODIK QO‘LLANMA
               I. Faollashtiruvchi bosqich.
               1-topshiriq. O‘zlashtirilgan bilimlarni takrorlash. O‘qituvchi o‘quvchilarga avval
            o‘zlashtirilgan bilimlari asosida “XIX asr birinchi yarmida Yaponiya, Xitoy va Hindiston”
            mavzusida erkin yozish topshirig‘ini beradi.
               II. Asosiy bosqich.
               2-topshiriq.  O‘qituvchi  o‘quvchilarning  diqqatini  Yaponiyadagi  Meydzi  inqilobi
            haqidagi quyidagi jadvalga qaratadi va ularni xulosa chiqarishga undaydi.

                      1-jadval                             Meydzi inqilobi



                   Inqilob sababi                    Mohiyati                Yakuni va oqibatlari



               Syogunlik hokimiyatini           Yopiqlikni tugatib,           Syogunlik tugatilib,
                       tugatish                G‘arb davlatlari bilan           taxtga imperator
                                                   yaqinlashish                Mutsuxito keladi.



               3-topshiriq. Darsni mustahkamlash uchun mantiqiy topshiriq. Meydzi inqilobi
            Yaponiya ijtimoiy hayotiga qanday taʼsir ko‘rsatdi? Sabablarini izohlang.
               4-topshiriq. Dars mazmunining qisqacha tavsifi. 1871-yilda Yaponiyaning ya-
            gona davlatga birlashish jarayoni yakunlandi. Feodal yer mulklari tugatildi va toʻgʻri-
            dan toʻgʻri markaziy hukumatga boʻysunuvchi prefekturalar joriy qilindi, tabaqalar soni
            uchtagacha qisqartirildi: unvonli aslzodalar, zodagonlar va oddiy xalq.
               “Yangi Yaponiya”ni qurish aynan imperator hokimiyatining tiklanishi bilan bogʻliq.
            Bu inqilobni amalga oshirganlar jadallik bilan mamlakatni qayta qurishga kirishdilar.
            Yaponlar o‘ziga xos moʻjiza yaratdilar: ular aholi bir paytning oʻzida ham Gʻarbda, ham
            Sharqda yashaydigan – ikki xil sivilizatsiyaga asoslangan mamlakatni qurdilar.
               Iqtisodiy  va  harbiy  jihatdan  kuchayishi  bilan  Yaponiyaning  mustamlakachilik  inti-
            lishlari ham avj olib bordi. 1904–1905-yillardagi rus-yapon urushidan keyin Yaponiya
            Janubiy Manchjuriya va Koreya ustidan oʻz hukmronligini oʻrnatib, Koreyaning tashqi
            siyosatini ham belgilay boshladi. 1910-yildan Koreya rasman Yaponiyaning mustam-
            lakasi boʻlib qoldi.



                                                          39
   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44