Page 112 - 26_liryDram_2020
P. 112

z życzliwością i sympatią, po prostu się lubią i szanują. Szkoda, że brakuje takiej życzliwo- ści i wzajemnego szacunku w naszych pol- skich środowiskach literackich.
Obiad przeciągnął się do kolacji, wieczorem jeszcze krótki wspólny spacer przed snem i rozeszliśmy się do swoich pokojów. Następnego dnia rano czekała nas wyciecz- ka do Muzeum Kultury Tybetu. To było coś! Kilkanaście pomieszczeń przechodzi jedno w drugie, a wszystkie ściany pokryte są wie- lobarwnymi malowidłami na jedwabiu, któ- re łączą się ze sobą. Długość tego „obrazu”, nazywanego thankgką, wynosi 618 metrów, a malowany był przez 400 artystów. Można tam było zobaczyć również tradycyjne stroje tybetańskie, kaligra e oraz dział poświęcony architekturze i sztuce wojennej.
Po obiedzie pojechaliśmy do Ta’er Lamasery, świątyni połączonej z klasztorem i zamiesz- kiwanej przez mnichów tybetańskich. Ten buddyjski kompleks zrobił na nas wszystkich ogromne wrażenie. Wielkie wewnętrzne po- dwórze, gdzie szkolono mnichów, ogromny złoty posąg Buddy, małe i duże młynki modli- tewne, ludzie modlący się na każdym wolnym skrawku miejsca. Cała nasza grupa poetycka została zaproszona przez buddyjskich mni- chów na mrożoną herbatę do specjalnego zło- tego pawilonu przeznaczonego do przyjmo- wania dostojnych gości. Te kilka godzin spę- dzone w Świątyni Ta’er pozwoliło nam zbliżyć się nieco do buddyjskiej religii.
Wieczorem w Domu Książki, ogromnej bi- bliotece – księgarni w Xining miało nastąpić pierwsze czytanie wierszy. Przed prezentacją poezji odbyła się uroczystość wręczenia or- ganizatorowi festiwalu, poecie Jidi Majii, Na- grody Ludzi Życzliwych DOBRE SERCE, przy- znanej mu za kultywowanie i propagowanie
Wejście do Pałacu Letniego
tradycji ludu Yi oraz pracę na rzecz poetów całego świata. Jako przewodnicząca kapitu- ły tej nagrody miałam przyjemność wręczyć laureatowi dyplom i statuetkę.
Później czytaliśmy wiersze. Każdy uczestnik czytał w swoim ojczystym języku, niektó- re wiersze były przedstawiane również po chińsku. Dopiero bardzo późnym wieczorem wróciliśmy do hotelu.
W sobotę wczesnym rankiem wyruszyliśmy do Centrum Sztuk Performatywnych, wiel- kiego centrum etnicznego ludów Tybetu, Daju Tribe. Tam miała nastąpić ceremonia uroczystego otwarcia Qinghai Lake Inter- national Poetry Festival. Najpierw zwiedzi- liśmy Centrum, gdzie można było zobaczyć nie tylko ludowe budowle, pawilony i ogro- dy, ale również spotkać wielbłądy i jaki. Od- ważyłam się nawet usiąść i sfotografować na ogromnym białym jaku.
110 LiryDram styczeń–marzec 2020


































































































   110   111   112   113   114