Page 20 - 03_LiryDram
P. 20
Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze
i sercach. Doceniony – co za smutna prawi- dłowość! – dopiero wiele lat po śmierci i to w sposób nietypowo: 22 lutego 2014 roku, w siedzibie Narodowego Instytutu Fryde- ryka Chopina w Warszawie odbyło się uru- chomienie aplikacji na urządzenia mobilne Przewodnik śladami Oskara Kolberga, która umożliwi wirtualną podróż po miejscach, w których wielki folklorysta i muzykoznawca przebywał oraz prowadził badania.
Aplikacja została wzbogacona o ryciny z epoki, a także o autentyczne nagrania ze zbiorów Programu Drugiego Polskiego Radia i Instytutu Sztuki PAN Czy to jest najwyższa, jak na standardy współczesne forma wyróżnienia? Czy też raczej usta- nowiona w 1974 roku Nagrodę im. Oskara Kolberga przyznawaną twórcom ludowym, działaczom ruchu folklorystycznego oraz naukowcom? To wstyd wielki, że prace przygotowawcze udostępnienia spuści- zny Kolberga rozpoczęte zostały DOPIERO W 1958 ROKU!
W 1960 uchwałą Rady Państwa zostało zaakceptowane wydanie Dzieł wszystkich Oskara Kolberga. Przygotowanie wydania powierzano specjalistom różnych dziedzin – etnografom, etnomuzykologom oraz mu- zykologom.
Filologom także.
Tylu wobec takiego monumentu sztuki po- pularyzatorskiej, wzniesionego przez jed- nego człowieka.
Medal Nagrody im. Oskara Kolberga
Za zasługi dla kultury ludowej Projekt Anny Jarmuszkiewicz, 1974
fot. Barbara Polakowska
Ilustracje pochodzą ze zbiorów Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze,
Oddziału Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu. 26-400 Przysucha, Al. Jana Pawła II /11, tel. 48 675 22 48 www.muzeum-radom.pl
18 LiryDram czerwiec 2014
fot. Marlena Zynger