Page 56 - Jezyk_kluczem_do_kraju_t2_ebook_no security
P. 56
Polski dla oBcokrajowcÓw
Ćwiczenie 1
Przeczytaj fragment artykułu Zaciskanie pasa i dokończ
zdania zgodnie z informacjami zawartymi w tekście.
Spróbuj najpierw wykonać ćwiczenie bez ponownego
zaglądania do tekstu. Sprawdź, ile udało Ci się zapa-
miętać.
Monika Tutak-Goll
Zaciskanie pasa
Rozmowa z Martą Sapałą, autorką książki Mniej.
(fragment artykułu z „Wysokich Obcasów”, 13.12.2014)
Ile kosztuje życie, w którym nie ma miejsca na żaden niepotrzebny wydatek?
Słyszała pani o koszyku dóbr stworzonym przez badaczy z Instytutu Pracy
i Spraw Socjalnych?
Słyszałam. Koszyk minimum egzystencji złożony z 300 niezbędnych do życia
produktów.
No właśnie. Badacze utworzyli kategorię tzw. minimum egzystencji w połowie lat
90. Przedziwny to twór, co roku odświeżany. Na jego podstawie ustala się wyso-
kość zasiłków czy pomocy społecznej. Twarda wiedza na temat ludzkiego prze-
trwania. Eksperci stworzyli tabele statystyczne z uśrednionymi cenami. Uśrednili
nawet tempo rozwoju próchnicy u człowieka i to, jak często ma on korzystać
z pomocy stomatologa. Stworzyli zbiór – czysto hipotetyczny – podstawo-
wych potrzeb konsumpcyjnych, żeby starczyło na jedzenie, niezbędne ubrania,
materiały higieniczne czy szkolne dla dziecka. Wszystko to na bardzo podstawo-
wym poziomie. Według nich, jeśli dysponuje się tą określoną kwotą, człowiek
utrzyma się na powierzchni.
To wszystko teoria.
Oczywiście, bo wie pani, za ile według ekspertów może przeżyć emeryt? Za
513,87 zł. Osoba w wieku produkcyjnym – za 541,91 zł. Rodzina z trójką dzieci
– za 2382 zł. Te kwoty wyznaczają granicę ubóstwa, niżej jest już skrajna bieda.
Myślę, że i te sumy są oderwane od rzeczywistości. Za te pieniądze po prostu
przeżyć się nie da. Bo jak to teraz rozłożyć? Ile na jedzenie, ile na czynsz?
A jak to rozłożyli eksperci?
Przy założeniu, że samotna osoba w wieku produkcyjnym ma maksymalnie
541,91 zł na miesiąc, badacze przypisują jej na jedzenie 217 zł, na mieszkanie
255 zł, na ubranie 17 zł, a na środki higieniczne 17 zł, by kupić półtorej rolki pa-
pieru toaletowego na głowę tygodniowo, co miesiąc kostkę mydła, paczkę pod-
pasek na menstruację. Na leki jest 10 zł.
56