Page 294 - P1 Integrated Workbook STUDENT 2018
P. 294

Subject P1: Management Accounting




               1.3  The answer is $59.

                     Set-up cost per production run = ($50,400/28) = $1,800.

                     Quality control cost per inspection  = ($144,000/16) = $9,000.

                     General overhead cost per machine hour  = $50,000/(10,000 + 40,000) = $1

                     Overhead costs of Product A

                                                                 $
                     Set-up costs (20 × $1,800)                36,000

                     Inspection costs (8 × $9,000)             72,000
                     General overheads (10,000 × $1)           10,000
                                                             –––––––
                                                              118,000
                                                             –––––––

                     Overhead cost per unit = $118,000/2,000 units = $59.


               1.4  The answer is $2,400.

                     The most appropriate cost driver for reviews would be the number of checks per
                     service.

                     Total number of checks = (800 × 1) + (400 × 4) + (60 × 8) = 2,880


                     Cost per check = $864,000/2,880 = $300

                     The review cost for property management services = $300 × 8 = $2,400































               290
   289   290   291   292   293   294   295   296   297   298   299