Page 299 - P1 Integrated Workbook STUDENT 2018
P. 299
Answers to supplementary objective test questions
CHAPTERS 7 AND 8 – STANDARD COSTING AND VARIANCES
3.1 B
The materials efficiency variance is based on the quantity of materials issued to
production (88,000 kg).
The standard quantity used should have been 10 kg × 8,700 units = 87,000 kg.
There is therefore an adverse variance of 87,000 – 88,000 = 1,000 kg.
At the standard price of $6 per kg this provides an overall variance of $6,000
adverse.
3.2 The answer is $26,350.
The actual hourly rate of pay was = $685,100/26,350 hours = $26 per hour.
This is $1 more than the standard rate of $25 per hour. For the actual hours
paid of 26,350, this gives an adverse variance of $26,350.
3.3 D
The fixed overhead absorption rate = $40,000/20,000 hours = $2 per hour.
The absorbed overhead = $2 per hour × 19,500 hours = $39,000.
This provides a capacity variance = $39,000 - $40,000 = $1,000 adverse.
3.4 The answer is $0.68.
$
Actual cost 14,520
Price variance 440
––––––
Actual purchases at standard price 14,960
––––––
The standard price per kg = $14,960/22,000 kg = $0.68 per kg.
3.5 The answer is $700.
The standard cost per hour is = $7,000/500 hours = $14 per hour.
50 hours extra were worked (550 hours compared to 500 hours) than the
standard. This will give an adverse variance = 50 hours × $14 = $700.
295