Page 302 - P1 Integrated Workbook STUDENT 2018
P. 302
Subject P1: Management Accounting
4.5 The answer is $0.2.
Total purchase order costs
Cost per purchase order = ––––––––––––––––––––––––––
Total number of purchase orders
$60,000
= –––––––––––––––––––––––––––––––
[(1,000 × 2) + (2,000 × 1) + (2,000 × 1)]
= $10 per purchase order
The number of batches was calculated by dividing the annual production by the
batch size.
Product D 100,000/100 = 1,000
Product R 100,000/50 = 2,000
Product P 50,000/25 = 2,000
1 batch of Product D requires 2 purchase orders.
Cost per batch of Product D = 2 × $10 = $20. There are 100 units in a batch.
Budgeted purchase order cost per unit = $20/100 = 0.2
4.6 D
Seasonally adjusted sales = ((5 × 16) + 60) × 1.10
= 140 × 1.1
= 154 units
4.7 A
Activity $
High 58,613 739,257
Low 45,713 615,417
–––––– –––––––
12,900 123,840
–––––– –––––––
Variable cost per hour $123,840/12,900 $9.60
Fixed cost $739,257 – (58,613 × $9.60) $176,572
Expected cost of 50,000 machine hours $176,572 (50,000 × $9.6)
$656,572
298