Page 302 - P1 Integrated Workbook STUDENT 2018
P. 302

Subject P1: Management Accounting




               4.5  The answer is $0.2.
                                                            Total purchase order costs
                     Cost per purchase order       =        ––––––––––––––––––––––––––
                                                         Total number of purchase orders

                                                                          $60,000
                                                   =        –––––––––––––––––––––––––––––––
                                                         [(1,000 × 2) + (2,000 × 1) + (2,000 × 1)]

                                                   =      $10 per purchase order

                     The number of batches was calculated by dividing the annual production by the
                     batch size.

                     Product D       100,000/100  =       1,000
                     Product R       100,000/50  =        2,000
                     Product P       50,000/25     =      2,000

                     1 batch of Product D requires 2 purchase orders.

                     Cost per batch of Product D = 2 × $10 = $20. There are 100 units in a batch.


                     Budgeted purchase order cost per unit = $20/100 = 0.2


               4.6  D

                     Seasonally adjusted sales  =         ((5 × 16) + 60) × 1.10

                           =  140 × 1.1

                           =  154 units


               4.7  A

                                              Activity         $
                     High                     58,613        739,257
                     Low                      45,713        615,417
                                             ––––––         –––––––

                                              12,900        123,840
                                             ––––––         –––––––


                     Variable cost per hour  $123,840/12,900  $9.60

                     Fixed cost  $739,257 – (58,613 × $9.60)  $176,572

                     Expected cost of 50,000 machine hours  $176,572  (50,000 × $9.6) 
                     $656,572



               298
   297   298   299   300   301   302   303   304   305   306