Page 114 - 10-Жаҳон тарихи метод ўзбек
P. 114

@edurtm_uz




    Respublika
  ta’lim markazi
                     Darsning maqsadi: Buyuk Britaniya va Fransiyaning davr tarixi, yangi Yevropani
                  barpo etish masalasini tushuntirib berish.
               METODIK QO‘LLANMA  METODIK QO‘LLANMA  METODIK QO‘LLANMA   mamlakatlar taraqqiyotidagi hal qiluvchi omillarni ko‘rsatib berish.
                     Darsda shakllantiriladigan tayanch bilimlar: Buyuk Britaniya va Fransiya davr
                  manzarasini  ochib  berish;  aniq  dalillar  va  ko‘rgazmali  vositalar  yordamida    mazkur


                     Darsdan kutiladigan natijalar:
                     • o‘quvchi Buyuk Britaniya, Fransiya, yangi Yevropani barpo etish kabi atamalarning
                  mohiyatini tushunib oladi;
                     • Buyuk Britaniya va Fransiya haqidagi tarixiy faktlarni bilib oladi;
                     • topshiriqlarni bajarish jarayonida Buyuk Britaniya va Fransiya tarixiga oid maʼlumot-
                  lardan foydalana oladi;
                     • Buyuk Britaniya va Fransiya tarixiga oid maʼlumotlarni, yangi Yevropani barpo etish
                  masalasini tahlil qiladi;
                     • yangi Yevropani barpo etish masalasi haqidagi fikrga o‘zining mustaqil munosabati-
                  ni bildiradi.
                     Darsning borishi:
                     I. Faollashtiruvchi bosqich.
                     1-topshiriq.  O‘zlashtirilgan  bilimlarni  takrorlash.  O‘qituvchi  o‘quvchilarning
                  avval o‘zlashtirgan bilimlari asosida “Ikkinchi jahon urushi arafasida Buyuk Britaniya
                  va Fransiyaning ijtimoiy-iqtisodiy va siyosiy ahvoli” mavzusida muhokama o‘tkazish
                  uchun “Bahs-munozara” metodidan foydalanadi.
                     “Bahs-munozara” metodi – biror mavzu bo‘yicha taʼlim oluvchilar bilan o‘zaro bahs,
                  fikr almashinuv tarzida o‘tkaziladigan o‘qitish metodi.
                     Har qanday mavzu va muammolar mavjud bilimlar va tajribalar asosida muhokama
                  qilinishi nazarda tutilgan holda ushbu metod qo‘llanadi. Bahs-munozarani boshqarib
                  borish vazifasini o‘quvchilarning biriga topshirishi yoki o‘qituvchining o‘zi olib borishi
                  mumkin. Bahs-munozarani erkin holda olib borish va har bir o‘quvchini munozaraga
                  jalb etishga harakat qilish lozim.
                  Ushbu metoddan foydalanilayot-
                  ganda o‘quv chilar ora sida paydo
                  bo‘ladigan  nizolar ni  darhol  bar-
                  taraf etib borish ke rak.
                     “Bahs-munozara”  metodini
                  o‘t ka  zishda quyidagi qoidalarga
                  amal qilinadi:
                     •  barcha  o‘quvchilar  ishtirok
                  etishi uchun imkoniyat yara tish;
                     •  “o‘ng  qo‘l”  qoidasi  (qo‘lini
                  ko‘ tarib, ruxsat olgandan so‘ng
                  so‘zlash)ga rioya qilish;
                     •  fikr-g‘oyalarni  tinglash  ma-
                  da niyati;
                     •  bildirilgan  fikr-g‘oyalarning
                  tak rorlanmasligi;
                     • o‘zaro hurmat.





                                                            114
   109   110   111   112   113   114   115   116   117   118   119