Page 168 - 10-Жаҳон тарихи метод ўзбек
P. 168
@edurtm_uz
Respublika
ta’lim markazi
Darsning maqsadi: Turkiya, Eron va Afg‘onistonda amalga oshirilgan islohotlarning
mohiyatini tushuntirib berish.
METODIK QO‘LLANMA METODIK QO‘LLANMA METODIK QO‘LLANMA vositasi bo‘la olmasligiga alohida e’tibor qaratish.
Darsda shakllantiriladigan tayanch bilimlar: Turkiya, Eron va Afg‘onistondagi
ijtimoiy jarayonlar manzarasini ochib berish; urush nizolarni hal qilishning asosiy
Darsdan kutiladigan natijalar:
• o‘quvchi “Marshal rejasi”, “Oq inqilob” kabi tushunchalarning mohiyatini tushunib
oladi;
• Turkiya, Eron va Afg‘oniston haqidagi tarixiy faktlarni bilib oladi;
• topshiriqlarni bajarish jarayonida Turkiya, Eron va Afg‘onistonning ijtimoiy-iqtisodiy
va siyosiy hayoti bilan bog‘liq maʼlumotlardan foydalana oladi;
• ushbu davlatlardagi ijtimoiy harakatlar, ularning boshqa davlatlar bilan bo‘lgan
keskin munosabatlarini tahlil qiladi;
• urush bilan bog‘liq muhim ko‘rsatkichlarni umumlashtiradi;
• urush orqali nizolarni bartaraf etib bo‘lmasligi haqidagi fikrga o‘zining mustaqil
munosabatini bildiradi.
Darsning borishi:
I. Faollashtiruvchi bosqich.
1-topshiriq. O‘zlashtirilgan bilimlarni takrorlash. O‘qituvchi o‘quvchilarga
avval o‘zlashtirilgan bilimlari asosida “Ikkinchi jahon urushi yillarida Turkiya, Eron va
Afg‘oniston” mavzusida erkin yozish topshirig‘ini beradi.
II. Asosiy bosqich.
2-topshiriq. O‘quvchilar Venn diagrammasidan foydalanib Turkiya, Eron va
Afg‘onistondagi diniy qadriyat larni o‘zaro solishtiradilar.
TURKIYA ERON AFG‘ONISTON
168