Page 173 - 10-Жаҳон тарихи метод ўзбек
P. 173

@edurtm_uz




    Respublika
  ta’lim markazi
               Darsning maqsadi: Ikkinchi jahon urushidan keyin Suriya, Iroq va Janubi-g‘arbiy
            Osiyo mamlakatlarining taraqqiyot yo‘lini tushuntirib berish.
               Darsda shakllantiriladigan tayanch bilimlar: Suriya, Iroq va Janubi-g‘arbiy Osiyo
            mamlakatlaridagi ijtimoiy hayot manzarasini ochib berish; urush nizolarni hal qilishning
            asosiy vositasi bo‘la olmasligiga alohida e’tibor qaratish.
               Darsdan kutiladigan natijalar:
               • o‘quvchi “Sahrodagi bo‘ron” operatsiyasi, “Islom konferensiyasi” tashkiloti, sanksiya
            kabi tushunchalarning mohiyatini tushunib oladi;
               • Suriya, Iroq va Janubi-g‘arbiy Osiyo mamlakatlari haqidagi tarixiy faktlarni bilib oladi;
               • topshiriqlarni bajarish jarayonida Suriya, Iroq va Janubi-g‘arbiy Osiyo mamlakat-         METODIK QO‘LLANMA
            lariga doir maʼlumotlardan foydalana oladi;
               • Suriya, Iroq va Janubi-g‘arbiy Osiyo mamlakatlarining taraqqiyot yo‘lini tahlil qiladi;
               • urush bilan bog‘liq muhim ko‘rsatkichlarni umumlashtiradi;
               •  urush  orqali  nizolarni  bartaraf  etib  bo‘lmasligi  haqidagi  fikrga  o‘zining  mustaqil
            munosabatini bildiradi.
                                                                                                           METODIK QO‘LLANMA
               Darsning borishi:
               I. Faollashtiruvchi bosqich.
               1-topshiriq. O‘zlashtirilgan bilimlarni takrorlash. O‘qituvchi o‘quvchilarga avval
            o‘zlashtirilgan bilimlari asosida “Birinchi jahon urushidan keyingi davrda Suriya, Iroq va
            Janubi-g‘arbiy Osiyo mamlakatlari” mavzusida erkin yozish topshirig‘ini beradi.
               II. Asosiy bosqich.
               2-topshiriq.  Insert  metodi.  O‘quvchilar  Birlashgan Arab  Respublikasining  tashkil
            etilishini tushuntirib, Insert chizmasi orqali tahlil qiladilar.

                                                     1-jadval



                       V                      +                      -                     ?



















               3-topshiriq.  O‘qituvchi  o‘quvchilarga  Suriya,  Iroq  va  Janubi-g‘arbiy  Osiyo
            mamlakatlari hududlarini dunyo xaritasidan ko‘rsatish topshirig‘ini beradi.
               4-topshiriq. Dars mazmunining qisqacha tavsifi.
               1. Suriyada yuz bergan harbiy to‘ntarishlarning sabablari.
               2. Hafiz Asadning hokimiyat tepasiga kelishi.
               3. Iroqda harbiy to‘ntarishlarning yuz berishi.
               4. “Sahrodagi bo‘ron” operatsiyasi.
               5. Livanning “erkin mamlakat” deb eʼlon qilinishi.
               6. Iordaniyaning tashkil topishi.
               7. “Islom konferensiyasi” tashkilotining tuzilishi.



                                                         173
   168   169   170   171   172   173   174   175   176   177   178