Page 198 - Powrót do harmonii
P. 198

zwykle, nawet jeśli pójdziesz spać późno w nocy. Organizm Ci za to podziękuje. Od wielu miesięcy śpię właśnie w ten sposób, zawsze do tej samej pory i chodzę spać mniej więcej o tej samej godzinie, kiedy nagle zmieniam porę pobudki, szybko zauwa- żam niezbyt przyjemne skutki, takie jak na przykład — nad- wrażliwość.
Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, ile rzeczy robią codziennie, które wpływają na nich negatywnie, biorą więc leki, piją dużo kofeiny, przesadzają z alkoholem i palą sporo papierosów niszcząc w ten sposób organizm i stopniowo pogar- szając swoją sytuację.
Zacznij ćwiczyć
Nie od dziś wiadomo, że ćwiczenie swojego ciała świetnie wpływa na nasze samopoczucie. Okazuje się, że bardzo dobrze wpływa również na sen, a szczególnie bieganie.
Okazuje się, że osoby, które biegają mają nawet o 25% niższe ciśnienie w trakcie snu i o 10% po treningu. Co jednak bardziej ciekawe, dzięki bieganiu można zyskać aż 75% dłuższy sen Delta, który odpowiedzialny jest za regene- rację komórkową.
Po sobie zauważyłem, że w dni, w których ćwiczyłem cokol- wiek, mój sen był głębszy i przyjemniejszy, rano również budzi- łem się z lepszym samopoczuciem, a w nocy łatwiej się zasy- piało.
Być może również miałeś okazję po jakimś czasie bez więk- szej aktywności zagrać w kosza lub pobiegać w innej formie i tej samej nocy spałeś znacznie lepiej, a rano budziłeś się szyb- ciej wypoczęty i znacznie bardziej zregenerowany niż zwykle. Dodatkowym atutem takiego biegania jest to, że prawdopodob- nie łatwiej będzie Ci zasnąć.
198 Maciej Urmański


































































































   196   197   198   199   200