Page 201 - Powrót do harmonii
P. 201

samopoczucie, później było mi trudniej. Kiedy jednak udawało mi się wytwarzać pozytywny stan, bardzo łatwo było do niego powrócić przez resztę dnia i nie stresowałem się tak bardzo wieloma rzeczami.
Być może jest to wynik tego, że kiedy się budzimy nasz umysł jest jeszcze w stanie pomiędzy jawą a snem, niektórzy mówią, że w tym stanie mamy łatwiejszy dostęp do podświa- domości, a jak wiadomo, cokolwiek do niej włożymy, to zosta- nie wykorzystane. Podobnych stanów używa się na przykład w hipnozie.
Problem z wykorzystaniem tego stanu, jest o tyle trudny, o ile trudni są ludzie. Każdy z nas przeżywa ten stan inaczej i u każdego jest on innej długości. Szczególnie jeśli obudzimy się, kiedy znajdujemy się w głębszym stanie snu. Zapewne nie raz miałeś wrażenie, jakbyś obudził się i dostał łopatą w twarz. Wtedy połączenie jakichkolwiek faktów wydaje się niemożliwe. Ten stan otępienia to, tak zwana inercja senna.
Inercja senna
Inercja senna, to stan zaraz po przebudzeniu, w którym trudno połączyć jakiekolwiek fakty. Czujemy wtedy spore otę- pienie. Niektórzy porównują ten stan do kaca, a w medycynie snu nazywają ją „sennym pijaństwem”.
Co bardzo ciekawe, inercja senna potra  być tak silna, że nawet 26 godzin bez snu nie powoduje takiego upośledzenia pamięci. Czemu tak jest? Ponieważ uderza ona w korę przed- czołową, czyli pamięć roboczą naszego mózgu. Mózg tak jak komputer potrzebuje czasu na rozruch. Do czasu aż mózg się nie rozrusza upośledzone zostają takie funkcje jak pamięć, koncentracja, decyzyjność i świadomość. Inercja wpływa rów-
Powrót do harmonii 201


































































































   199   200   201   202   203