Page 203 - Powrót do harmonii
P. 203
Stadium 2: W tym stadium sen się pogłębia, fale mózgowe stają się stopniowo coraz wolniejsze i tylko sporadycznie przy- spieszają. Spada temperatura ciała, tętno, mięśnie się relaksu- ją. W tym stadium spędzisz około 50 procent czasu snu, jest to też faza, w której najłatwiej się obudzić.
Stadium 3 i 4: Są to najgłębsze fazy snu, gdy fale mózgowe są długie i wolne (fale delta). Podczas tej fazy oczy się nie ruszają, ciśnienie spada, oddech zwalnia, uwalnia się hormon wzrostu, odbudowują się tkanki. W tym stanie temperatura cia- ła osiąga najniższe wskazania. Stanowi ono około 20 procent czasu snu i trudno się z niego obudzić. Stadium 3 i 4 przypadają głównie na pierwszą jedną trzecią część nocy.
REM: Faza REM, nazwa wzięta od szybko poruszających się gałek ocznych podczas tej fazy. Jest płytsza niż 3 i 4, gałki oczne poruszają się na boki, w górę i w dół. Tętno, ciśnienie i temperatura ciała rosną, a mięśnie są sparaliżowane. Fale mózgowe przyśpieszają, by długością i natężeniem przypomi- nać te z okresu czuwania. W tej fazie mamy marzenia senne. Stanowi ona około 25 procent snu. Jednak może na nią wpłynąć używanie stymulatorów w tym kawy i leków. Trudno się z niej obudzić. Większość fazy REM przypada na ostatnią część nocy.
Co zrobić, aby obudzić się w pierwszej lub drugiej fazie snu?
1. Nie zasłaniaj rolet na noc.
Nie zawsze będzie to działać, w moim przypadku pomaga. Kiedy zasypiasz w całkowicie ciemnym pomieszczeniu i budzisz się w ciemnym pomieszczeniu, zasłonięte rolety będą wpływać na moc inercji sennej. Tak jak pisałem, mózg odbiera to, czy jest dzień czy noc przez zmysł wzroku, więc jeśli obudzisz się w ciemnościach dla niego wychodzi na
Powrót do harmonii 203