Page 205 - Powrót do harmonii
P. 205
się to na doświadczeniu, czyli im mniej tak naprawdę chcesz wstać i im większą masz niechęć do godziny, o której masz wstać, tym mniej skuteczne będzie ćwiczenie. Jeśli jednak nauczysz się pochodzić do tego wyobrażenia bez wprowadzania w nie uczucia niechęci, to może być naprawdę przydatne.
Nawyki, które zwiększają niechęć do wstawania to np. liczenie godzin, które prześpisz lub nadmierne myślenie, wspominanie przeszłości i zamartwianie się.
4. Wypróbuj urządzenia monitorujące sen, dzięki temu dowiesz się w jakiej porze najlepiej się obudzić.
Są to specjalne urządzenia, które po jakimś czasie monito- rowania na podstawie pulsu ustalają w jakich częściach nocy, jaką masz fazę snu. Często są one połączone z aplikacją w tele- fonie, co pozwala na dokładne poznanie swoich rytmów.
Co zrobić, aby zmniejszyć inercję senną po obudzeniu?
Naucz się dryfować
Tak jak napisałem, niektóre chronotypy mocniej przeżywa- ją inercję senną, nawet jeśli obudzą się w odpowiednim czasie. Sam posiadam chronotyp, który potra czuć ten stan „zamule- nia” aż do południa. Jednak nauczyłem się z niego korzystać, z rana co prawda nie dasz rady raczej skorzystać z potęgi anali- tycznego myślenia, ale jesteś w stanie użyć potęgi kreatywno- ści, połączyć nowe fakty i rozwiązać problemy, które mogą Cię nurtować już od dłuższego czasu.
Jak to zrobić?
Pozwól sobie podryfować. Walcząc z tym stanem na przy- kład przez kofeinę, tylko pogorszysz sytuację, stworzy to iluzję energii, powiększając stan roztrzęsienia, który z rana przeży- wasz. Podczas fazy REM zaczynamy łączyć informacje w niety-
Powrót do harmonii 205