Page 32 - 29_2020_LiryDram
P. 32
i publicznością w różnorodnych formach ekspresji artystyczno-edukacyjnej.
Podczas festiwalu na terenie powiatu kłodz- kiego realizowane są lekcje poezji i warsz- taty poetyckie z udziałem młodzieży oraz przeprowadzany jest konkurs literacki dla uczniów, którego owocem jest wydawany almanach zawierający utwory laureatów. Uczestnikami są członkowie Dolnośląskie- go Oddziału ZLP oraz zapraszani stali i no- wi autorzy z kraju i zagranicy. Dotychczas w festiwalu udział wzięli poeci z Polski oraz m.in. z Czech, Łotwy, Grecji, Austrii, Ban- gladeszu, Serbii, Ukrainy, Niemiec, Belgii, Nikaragui i Wietnamu. Corocznie bierze w nim udział około 70 poetów. Stałym elemen- tem ideowo-programowym jest akcent ho- merycki, polegający na udziale poetów nie- widomych. Uczestnikami są także amator- skie kluby literackie. Festiwal realizowany jest przy bardzo licznym udziale młodzieży szkolnej i publiczności (łącznie około 1500 osób), służy kulturze słowa, popularyzacji poezji, promocji języka ojczystego i polskiej
literatury, popularyzacji poezji zagranicznej, często w przekładach autorów uczestniczą- cych w festiwalu, edukacji społeczeństwa, pobudzaniu kreatywności i wrażliwości na piękno oraz utrwalaniu nawyków korzysta- nia z dóbr kultury.
Festiwal stał się już tradycją na Dolnym Ślą- sku i cieszy się wielkim uznaniem w Polsce i za granicą.
Stałymi punktami programu są m.in.: Uro- czysta Inauguracja w Teatrze Zdrojowym w Polanicy-Zdroju, w trakcie której występu- ją artyści z programem tańca, recytacji, śpie- wu i muzyki, złożenie kwiatów przy pomniku Mickiewicza, Noc Poezji, Biesiada Artystycz- na, Hyde Park, spotkania z twórcami zagra- nicznymi, panele dyskusyjne o stanie litera- tury i kultury polskiej i zagranicznej. Festiwalowi towarzyszy antologia, któ- rej jestem redaktorem. Dotychczas wyda- no ich 16, z tego 13 w moim opracowaniu. Przełożyłem do nich wiersze około 30 po- etów zagranicznych z języka czeskiego, ro- syjskiego, ukraińskiego, białoruskiego.
Spotkanie ze studentami na Uniwersytecie Pedagogicznym w Drohobyczu w ramach Międzynarodowej Galicyjskiej Jesieni Literackiej.
30 LiryDram październik–grudzień 2020
fot. archiwum Kazimierza Burnata