Page 28 - 41_LiryDram_2023
P. 28

  na ocenę tekstów poetyckich, pewną ulgą dla mnie była wiadomość, że to był temat do wyboru. Oczywiście, porównywanie mo- jego tekstu z mickiewiczowskim to zbyt wielki zaszczyt, a równocześnie klucze interpreta- cyjne, według których ocenia się wypowiedź ucznia, zawierają z pewnością wiele tez, z któ- rymi sam bym miał kłopot, więc gdyby to ode mnie zależało, pewnie nie udzieliłbym zgody na użycie tego tekstu.
„Ijasz” (2021) to historia skomplikowanej i niedozwolonej miłości opowiadana przez wielu niewyrafinowanych narratorów i... po- emat totalny: homerycki epos, powieść dro- gi i gorzka satyra na współczesność w jed- nym. To heroikomiczny epos. Janusz Rud- nicki podkreśla, iż jest to powieść. A może jednak ballada?
A komu i po co potrzebna jest taka wiadomość?
czy to zmienia odbiór książki? łatwiej jest coś zrozumieć? Księgarnie mają półki na powieść, poezję, dramat, reportaż, komiks, kryminał, fantasy, young adult itp. i nie wiedzą, na której półce położyć „Ijasza”. Bardzo im współczuję, podobnie jak wszystkim zastanawiającym się nad tym, co to za gatunek.
W „Ijaszu” pozwala Pan sobie na grę na kil- ku poziomach języka. Jest tam sporo „lek- kiej” frazy, a z drugiej strony sporo poetyc- kich „mocnych” opisów rzeczywistości. Czy ta niespójność jest zamierzona?
Hmm, napisałem tę książkę, więc wszystko jest tam zamierzone i dlatego spójne. Na czym polega niespójność, nie rozumiem.
Kim jest tytułowy Ijasz i czym są „czarne zeszyty”? Czy to historia wymyślona, czy też oparta na faktach?
    Litery Kapitan X Próba ognia
Wydawnictwo a5, Kraków 2016) Wydawnictwo a5, Kraków 2020 Austeria, Kraków 2020
26 LiryDram październik–grudzień 2023

























































































   26   27   28   29   30