Page 22 - 44_LiryDram_2024
P. 22
na Targach Książki w Krakowie na stoisku wydawcy v
x Sprężyna na festiwalu Dużego Formatu w Warszawie, rozmowa z wydawcą Rafałem Czachorowskim
Obiecana, jednak moje rozważania w tym tek- ście podążały w nieco innym kierunku – to na- sze nieustanne usiłowania, nasza nieubłagana wytrwałość, pomimo przeszkód, z niejasności obrazu wyłania wyobrażenie celu i sensu, to jest Ziemia, którą sami sobie obiecujemy, to jest obietnica, którą podsuwa nam nasza wy- obraźnia, a nasza wola zamraża czyli zatrzy- muje – wybiera obraz. Jednak jeśli brać tę Zie- mię Obiecaną jako metaforę dla całej książki to Ewa ma racje – na początku było słowo i słowo było u Boga i Bogiem było słowo. Więc słowo nas określa.
Twój kolejny tomik #mimośród, z okładką za- projektowaną przez dobrze mi znaną poznań- ską artystkę Darię K. Kompf i pod redakcją Jarosława Jabrzemskiego ukazał się w 2021 roku nakładem wydawnictwa „Fundacji Duży Format”. Mówi między innymi o misji pisania,
wielkiej sile pamięci oraz wrażliwości i empa- tii. W wierszach pojawiają się tematy pande- mii oraz zmiany pokoleń. Co, Twoim zdaniem, jest najważniejszym przesłaniem kobiecego podmiotu lirycznego, prowadzącego czytelni- ka poetyckim słowem „#mimośrodu”?
Jak widzisz, to kolejny tom, w którym skupiam uważność na kwestii tworzenia – dalej mnie to męczy. Słowo „mimośród” to bardzo cie- kawa pojemna metafora – nie tylko ma swoje związki z fizyką, astronomią, mechaniką czy nawet meblarstwem, ale i ma też historię w polskiej poezji – Grochowiak, Grochowina i Klary już go używali przede mną. Ja nawet zacytowałam wiersz pt. Sadyba Grochowia- ka na początku mojej książki. Tam mimośród jest zastosowany brzmieniowo, co zawsze mnie frapowało nie tylko w pisaniu poezji, ale i w muzykowaniu z nią.
20 LiryDram lipiec–wrzesień 2024