Page 24 - 33_LiryDram_2021
P. 24
Zdjecie ślubne – Beata Patrycja Klary-Stachowiak i Marek Stachowiak
Czy twoim zdaniem współczesnego czło- wieka w kontekście dynamicznego rozwoju sztucznej inteligencji można jeszcze nazywać Homo sapiens?
Temat rzeka. Jeszcze chwila i pojawią się two- ry, które trzeba będzie ująć w prawie (praw- nicy już się zastanawiają jak temat ująć), bo będą czymś innym niż człowiek, ale też czymś innym niż maszyna. Homo sapiens nadal jest i raczej przetrwa, ale antropocen nie będzie czasowo długą erą. Zwłaszcza w kontekście pojawiania się osobliwości.
Co myślisz o świecie, w którym obecnie przy- szło nam żyć? Czy młodzi ludzie napędzani strachem i walczący o przetrwanie w obliczu trwającej pandemii, panującej dezinforma- cji, problemów klimatycznych, zmianie sił
i wpływów politycznych, narastających na- strojów nacjonalistycznych oraz pogłębiają- cego się światowego kryzysu ekonomiczne- go mają jeszcze szansę na duchowy rozwój? Czy można mówić w obecnych czasach o ja- kiejś szczególnej roli poezji? I o szczególnej potrzebie obcowania z nią?
Poezja będzie zawsze niszowa i jej istnienie jest czymś poza tym, co czeka następne po- kolenia. Młodzi naśladują dorosłych, więc skoro rodzice zaniedbują rozwój osobisty to i oni mają małe szanse. Ale z drugiej strony w młodych jest bunt, przyrodzona niezgo- da na zwapnienie starych. I tutaj poszukuję odrobiny nadziei. Anarchia będzie dobrym wyjściem. Ba! Ja nawet uważam, że poeci to tacy anarchiści, więc jednak coś może się razem wydarzać.
22 LiryDram październik–grudzień 2021
fot. Aneta Długołęcka