Page 105 - 38_LiryDram_2023
P. 105

czas przygotować się
na wcześniejszą emeryturę.
O tym, że historia ludzkości jest pełna paradok- sów, tym razem w szerszej skali niż świadectwo jednostki, przypomina Autor już samym tytu- łem wiersza Rewolucja pożera swoje dzieci, nawiązując celowo do rewolucji francuskiej3, w której dość szybko okazało się, że hasła: wol- ność, równość i braterstwo są egalitarne tylko z nazwy. Wiersz przywołany nie jest jednak ani o terrorze, ani o śmierci, wręcz przeciwnie, jest nawet w obszernym fragmencie o narodzinach:
na porodówce rodzący rodzic karmi niemowlę ludzkim mlekiem prosto z klatki piersiowej
w wiktoriańskim salonie
trzy siwowłose feministki
byłe wojowniczki o prawa LGBT siedzą przy five o’clock tea chrupiąc ciasteczka
i opłakują świat gdzie kobiety znowu znikają z pola widzenia.
Jak zauważa Poeta – wcale nie cynicznie, tylko z pobłażaniem – żartobliwie, postępowe idee wręcz „wyrodziły się” w dziwolągi pojęciowe, w nazwy, które tylko mącą rozum i w gruncie rzeczy brzmią, jak np. rodzący rodzic, bole- śnie śmiesznie.
Zgoła inną, bo sarkastycznie gorzką tonację, odnaleźć można w licznych wierszach, doty- czących niszczenia idei zapisanych na papie- rze i utrwalonych w sztuce, np. na obrazach. Wyjątkiem jest (może rozbawić do łez!) żar- tobliwy wiersz-recenzja w wystawy pt. Zda- rzyło się w muzeum sztuki. Wracając jednak
do rozważań o barbarzyńskich przejawach agre- sji, jak wrzucanie książek w płomienie, to nie- cne zachowanie zawsze budzi sprzeciw Autora. Dlatego, chcąc podkreślić, że, na nieszczęście dla ludzkości, historia kołem się toczy, dwuczę- ściowy utwór Spalenie książek opatrzył mottem: To tylko preludium — tam, gdzie pali się książ- ki,/ w końcu pali się też ludzi.(Heinrich Heine, Almansor, 1821). Ten przejmujący wiersz-pro- test przypomina, że:
w tysiąc dziewięćset trzydziestym trzecim roku
spalono w Niemczech setki tysięcy książek
których treści mogły ranić uczucia gorliwych narodowych socjalistów,
ale z kronikarską precyzją i dziennikarskim zacięciem informuje także o zupełnie nie- dawnych wydarzeniach:
w dwa tysiące dziewiętnastym roku spalono w Kanadzie pięć tysięcy książek ze szkolnych bibliotek
ich treści mogą ranić uczucia potomków rdzennej ludności mówił organizator autodafe
a czysty płomień stosu
oczyści nasz naród z grzechów rasizmu dyskryminacji
i stereotypizowania.
Kolejny utwór dotyczący książek Wydania w przeróbce (z podanym źródłem inspiracji) to wiersz-relacja. Dotyczy problematyki ży- wotności lewackich i faszystowskich idei, któ- rych język walki klasowej i rasowej (czemu nie
styczeń–marzec 2023 LiryDram 103













































































   103   104   105   106   107