Page 14 - ZBL_Uciec przed rakiem
P. 14
Rak
to fantastyczny K biznes
liniki i ośrodki onkologiczne pokry- I przez cały czas zegar zadłużenia USA tyka wają współczesną scenę medyczną w kierunku finansowego armagedonu, który jak – cóż, jak rak. To fantastyczny biz- prawdopodobnie pogrąży świat w nędzy. To będzie nes, oczywiście jeśli jesteś w biznesie. taki Lehmann na sterydach, a upadek rozpocznie
W USA 1200 ośrodków onkologicznych i kilka się w chwili, gdy petrodolar straci status waluty
prof. Paul Clayton
Wykładowca
The Institute for Food, Brain & Behaviour
w Oksfordzie,
dyrektor The Institute of Innate Immunity
w Osace oraz profesor na Uniwersytecie Pécs.
*John Robert Bolton – ur. 20 listopada
1948 r. – amerykański dyplomata
i prawnik, w marcu 2018 r. powołany
na stanowisko doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego –
przyp. tłum.
firm farmaceutycznych zarabia ponad 140 mi- liardów dolarów rocznie na sprzedaży leków przeciwnowotworowych (1).
To jednak bardzo zły interes dla pacjentów. Każdego roku u 1 735 350 Amerykanów diagno- zuje się raka, a co roku około jedna trzecia tej liczby umiera z powodu tej choroby. Leczenie jest tak drogie, a ubezpieczenie zdrowotne tak tandetne, że w 2014 roku chorzy na raka byli zmuszeni wydać 4 miliardy dolarów z własnych pieniędzy na opiekę (1).
To dlatego chorzy na raka są 2,5 raza bardziej narażeni na bankructwo niż ludzie zdrowi (około 42 proc. z nich bankrutuje w ciągu 2 lat od dia- gnozy) i dlatego tak wielu umiera w ubóstwie na ulicach (1).
Zepsuty system
Krótko mówiąc, opieka nad chorymi na raka to obrzydliwy, zepsuty i złośliwy system. Ośrodki onkologiczne obiecują sukces (wiele z nich było wielokrotnie zamykanych za fałszywą reklamę), a dostarczają medyczne niepowodzenia i są przyczyną ubóstwa. Jest to również system nieopłacalny. Koszty leczenia wciąż rosną, po- nieważ coraz więcej osób choruje na raka, a leki stają się coraz bardziej „wyrafinowane”.
rezerwowej, a neokonserwatyści, tacy jak John Bolton*, w końcu dostaną wojnę, której pragną. Nawet jeśli finansistom uda się nie wpaść w prze- paść, problem raka nie zniknie i będzie się pogłę- biał. Zacznijmy od tego, że Amerykanie (i Euro- pejczycy) starzeją się szybciej niż dotychczas (2). Jak zauważono wcześniej, ich oczekiwana długość życia stale spada i wkrótce wypadną z pierw- szej 50. najdłużej żyjących narodów. Statystyki zgonów z powodu raka poprawiają się; spadły o 25 proc. od 1991 r., głównie dzięki kampaniom antynikotynowym i poprawie wykrywalności. Jednakże, chociaż zachorowalność na raka utrzy- muje się na poziomie około 0,5 proc. mężczyzn i kobiet rocznie (3), liczby te będą rosnąć, ponieważ ryzyko zachorowania na raka zwiększa cukrzyca i otyłość, które osiągają rekordowy poziom.
Żywność ultraprzetworzona
Moglibyśmy stworzyć skuteczniejszy, bardziej humanitarny i stabilniejszy system, koncentru- jąc się na zapobieganiu. Moglibyśmy poruszyć świat, gdybyśmy mieli odpowiednią dźwignię. Ale gdzie jest punkt podparcia?
Punkt podparcia? Nie patrz na Big Pharma, ale na Big Phood. Dzięki międzynarodowym koncernom spożywczym (Coca-Cola, General
14