Page 100 - 42_LiryDram_2024
P. 100
Każdemu wolno mówić, Wydawnictwo Akces, Warszawa 2006
do-tykanie/ tick-touching,
Wydawnictwo IBIS, Warszawa 2013
dwa maty,
Wydawnictwo IBIS, Warszawa 2014
Tangensoida: Тангенсоида,
50. edycja Międzynarodowego Festiwalu SMEDEREVSKA PESNICKA JESEN – Serbia, Smederevo 2019
autorka ten realistyczno-baśniowy świat przed- stawiony wzbogaca o kolejne elementy, tym razem mistyczne, gdyż przyobleka miłość we wrażliwą duszę:
miłość ta duszę ma wieszcza
co rozmawia ze swoim natchnieniem a słowa ulatują w przestworza.
W ten to sposób właśnie funkcjonuje ożywio- na przez poetkę miłość, rozumiejąca język przyrody i kochanków, obdarzona duszą, któ- ra wyposażona w zdolności literackie, two- rzy własne poematy. Te z kolei rozproszone w okolicy stwarzają specyficzną aurę miło- sną, rozpylaną w Łazienkach Królewskich. Zdaniem autorki m.in. w ten magiczny spo- sób objawia się niepowtarzalne nigdzie in- dziej genius loci i pewnie dlatego kochanko- wie często takie miejsce wybierają na chwile odpoczynku od szarej codzienności. A gdy
pojawia się szansa na zaistnienie niewin- nego pierwszego uczucia, cierpliwa miłość nie pokazuje się jeszcze, z ukrycia obserwu- je przyszłych kochanków. Można więc uznać, że zarysowana w następnej strofie sytuacja liryczna jednocześnie posiada akcenty ko- miczne i romantyczne:
niekiedy w trawie się chowa
przy licealiście i licealistce
a na stosie ich dyskusji i teorii nowej płonie pierwszym pocałunkiem miłość ta pachnie jak narcyz chwilami jak janowiec.
Już na podstawie tych trzech przytoczo- nych fragmentów wiersza można zauważyć, że to bardzo zmysłowa poezja, odwołująca się do sensorycznych doświadczeń. Zresztą w wyobrażeniu poetki poezja o miłości, taka zmysłowa jak sama miłość być powinna. Tak
98 LiryDram styczeń–marzec 2024