Page 135 - 8.SINIF UYGULAMALI GÜNLÜK PLAN KİTABI
P. 135

1– Dikkat Çekme
                  Öğretmen, mühendislik ve tasarım sürecinde öğrencilerin dikkatini çekmek üzere geliştirmek istedi-

         ği fikrine ait görselleştirmesini sınıfa sunar.  Öğrencilerin konu ile ilgili görsel bir fikir görmeleri geliştirecekleri
         ürünler için örnek bir model oluşturacaktır.  Çalışma sistemi , modelde kullanılacak  malzemeler hakkın-

         da öğrenciler bilgilendirilir.  Fikrin insan yaşamında hangi sorunu çözdüğü açıklanır. Öğrencilerin yapa-
         cakları etkinlik için  cesaretlendirici ve motive edici açıklamalar yapılır.

                  2-Mühendislik ve  Tasarım  Örneğini Analiz Edelim
                  Buzdolabının soğutma sistemini farklı bir amaçla  nasıl  ve nerde  kullanabiliriz? Sorusuna öğrencile-

         rin verdiği cevaplar arasında özgün olan fikirler diğer öğrencilere açıklanır. Bu fikirler not alınarak , bir afiş
         hazırlanır. Bu afiş sınıf veya okul içerisindeki teknoloji ve tasarım panosuna asılır.

                  Mühendislik açısından buzdolabının çalışma sistemi hakkında gerekli sonuçlara ulaşıp ulaşmadığı
         kontrol edilir. Doğru sonuçlara ulaşamayan öğrenciler için gerekli açıklamalar yapılır.

                  Soğutma buzdolabının en önemli mühendislik tekniğini barındırmaktadır. Bu tekniğin bilinmesi farklı
         amaçlar için tasarlanacak ürünlerde benzer tekniğin kullanımını kolaylaştıracaktır. Tasarım açısından buz-
         dolabının işlev ve ergonomisi doğru bir şekilde açıklanmalıdır.

                  3-Gürültücü Mühendis

                  Mühendislik ve tasarım sürecinde öğrencilerin örnek bir senaryoyu deneyimlemeleri sağlanır. Bu
         amaçla hazırlanmış Gürültücü Mühendis okuma parçası ile Hacer isimli bir öğrencinin Teknoloji ve

         Tasarım dersinin mühendislik ve tasarım ünitesinde  nasıl bir fikir geliştirdiği irdelenir.
                  4-Mühendislik ve Tasarım Etkinliği
                  Mühendislik bir çok alandan oluşmaktadır. Bu alanlardan herhangi birine ilgi duyan öğren-

         cilerin ilgilendikleri ve merak ettikleri bu mühendislik alanlarına uygun fikirler tasarlaması beklenir.
                  Örnekler;

                  Ulaşım mühendisliği = Araba , uçak , uzay aracı
                  Yapı mühendisliği = Baraj , stadyum , viyadük , köprü

                  İnşaat mühendisliği= Konut , gökdelen
                  Yazılım Mühendisliği = Cad çizimleri ile fikirler somutlaştırabilir.

                  Öğrenciler mühendislik ve tasarım sürecinde ortaya koymak istedikleri  fikirlerini açıklarlar.
                  Derse getirdikleri çizim araç ve gereçlerini  kullanarak fikirlerini görselleştirmeye başlarlar.

         Sonraki ders görselleştirdikleri fikirlerini somutlaştırmak üzere gerekli malzemelerini sınıfa getirirler.

               “Mühendislik ve Tasarım Olmasaydı” Videosu izletilir.

                  5-Mühendislik ve Tasarım Ölçme ve Değerlendirme Etkinliği
                  Etkinlik süreci devam ederken, Etkinliğini bitiren öğrenciler değerlendirme sorularını cevaplar. Dersin

         bitmesine doğru yeterli süre varsa değerlendirme soruları birlikte cevaplandırılır.



         ………………………………………………………………………………………………………………………………………
         ………………………………………………………………………………………………………………………………………
   130   131   132   133   134   135   136   137   138   139   140