Page 527 - ΤΠΕ και Συνεργατική Δημιουργικότητα
P. 527
Η Αξιοποίηση του Web 2.0 στο Σύγχρονο Σχολείο
χρησιμοποιούνται και οι γραφικές αλλά και οι αλγεβρικές μέθοδοι και να δίνεται έμφαση
στα προβλήματα. Το σενάριο έχει κατασκευαστεί λαμβάνοντας υπόψιν όλα τα ανωτέρω.
1.4 Τάξη στην οποία θα το εφαρμόσατε
Τάξη: Γ’ Γυμνασίου
1.5 Σκοπός & Στόχοι της Διδακτικού Σεναρίου
Γενικός Σκοπός Σύνδεση της αλγεβρικής επίλυσης με την γεωμετρική αναπαράσταση
ενός γραμμικού συστήματος εξισώσεων
Επιμέρους Στόχοι ως προς το γνωστικό αντικείμενο και ως προς τη μαθησιακή
διαδικασία.
1.Να κατανοήσουν σύνδεση του πλήθους των λύσεων ενός συστήματος γραμμικών
εξισώσεων και της αντίστοιχης θέσης δύο ευθειών που προκύπτουν από την γραφική
παράσταση των δύο εξισώσεων.
2. Να παριστάνουν γραφικά συστήματα εξισώσεων αλλά και να διακρίνουν δεδομένα μέσω
των γραφικών παραστάσεων.
3. Να επιλύσουν ένα σύστημα εξισώσεων αλγεβρικά χρησιμοποιώντας κάθε φορά την
μέθοδο (αντικατάστασης ή αντιθέτων συντελεστών) που είναι προτιμότερο προκειμένου να
διευκολυνθούν οι πράξεις.
4. Να προσδιορίζουν τα δεδομένα ενός προβλήματος, να τα μεταφράζουν σε γραμμικό
σύστημα, να το συνθέτουν και να το επιλύουν.
Σημειώστε ποιες εφαρμογές του web 2.0 αξιοποιούνται στο συγκεκριμένο διδακτικό
σενάριο.
Glogster, Edmodo, toondoo, kubbu, google drive, Cmap cloud
1.6 Εκτιμώμενη διάρκεια
• Διάρκεια: Πέντε διδακτικές ώρες
2) ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟΥ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟΥ ΣΕΝΑΡΙΟΥ
2.1 Γενική Περιγραφή Διδακτικού Σεναρίου
Για τις ανάγκες του σεναρίου χρησιμοποιείται συνδυασμός μεθοδολογικών προσεγγίσεων
(Συμπεριφοριστική, Εποικοδομιστική, Κοινωνικοεποικοδομιστική) αλλά και διδακτικών
στρατηγικών (Ανακάλυψη, επίλυση προβλήματος, πρακτική και εξάσκηση,
διερεύνηση, συνεργατική δραστηριότητα, χρήση εκπαιδευτικού λογισμικού)
Δραστηριότητα 1.Ψηφιακή αφίσα «Γραφική Επίλυση Γραμμικών
Συστημάτων»
Σε συνδυασμό με το σχολικό βιβλίο και το έτοιμο διδακτικό υλικό από
το βιβλίο μαθητή, όπου παρουσιάζεται η θεωρία του νέου γνωστικού
αντικειμένου, ο εκπαιδευτικός προβάλλει στο διαδραστικό πίνακα την
ψηφιακή αφίσα που έχει φτιαχτεί στο glogster για τις ανάγκες του
διδακτικού μας σεναρίου.
Μετά το τέλος αυτής της δραστηριότητας, οι μαθητές αναμένεται να
426