Page 89 - Va Benissimo 2 Przewodnik metodyczny
P. 89

il nostro cibo preferito!      7          Lekcja            UNITÀ
                                                                                         3
                                                                                                           7
          15        Dovete organizzare una festa di compleanno. Avete 25 euro da spendere. Fate la spesa nel   •  U w parach przygotowują listę za-

                 negozio online Va bene! Scegliete i prodotti, la quantità e metteteli nel CARRELLO. Parago-
                 nate le vostre liste della spesa con quelle dei vostri compagni.   kupów na imprezę urodzinową: na-
                                                                                    zwy produktów i ich ilość.
             Negozio online Va bene!      Il mio carrello                          •  Dwie  sąsiednie  pary  porównują
                                          Totale acquisto:  Vai alla cassa
                                                                                    swoje listy, a N prosi, żeby wybrali
               I. SNACK E   pane    pane
               PANETTERIA  bianco  integrale  panino  ciabatta  pizzetta  focaccia  tę, która np. zawiera więcej produk-
              aggiungi                                                              tów dobrych dla zdrowia albo wię-
              al carrello                                                           cej słodyczy itp.
              seleziona    1,20 €  2,50 €  0,30 €  0,50 €  1,30 €   2 €
              il prodotto                                                          •  U  przedstawiają  swoje  listy  na  fo-
              quantità  patatine gusto   patatine gusto  croccantini  popcorn  grissini  crackers   rum klasy.
                        formaggio  paprika  al formaggio          al pomodoro
                                                                                   •  Podczas  wykonywania  ćwiczenia
                                                                                    U mogą korzystać ze słownika.
                         2 €     2,50 €  1,20 €   1,50 €   2,20 €  1,80 €
                                                                                   Przykładowa  odpowiedź:  25  euro:
             II. PASTICCERIA     cornetto al   brioche   tortino   crostatina con  1  x  pane  bianco,  1  x  pane  integrale,
            – DOLCI – GELATI  ciambella  cioccolato  alla nutella  alla crema  crema di cacao  amaretti
                                                                                   3 x ciabatta, 2 x patatine gusto formag-
                                                                                   gio, 2 x patatine gusto paprika, 3 cor-
                                                                                   netti  al  cioccolato,  1  x  caramelle  alla
                        1,20 €   1,50 €  1,70 €   1,30 €   1,30 €  3,50 €
                                                                                   frutta, 2 etti di mortadella = 23,90 euro
                        caramelle   cioccolato   cioccolato  panna    cono gelato   gelato alla
                        alla frutta  al latte  bianco  cotta  cioccolato  vaniglia (1kg)
                                                                                      N  dzieli  U  na  4-5-osobowe  grupy
                                                                                    i  prosi  o  odnalezienie  w  Internecie
                        1,50 €    2 €    1,30 €    3 €     1,40 €   4 €
                                                                                    dowolnego  włoskiego  sklepu  spo-
                                                                                    żywczego  online  i  porównanie  cen
               III. SALUMI     prosciutto   mortadella
              E FORMAGGI   crudo (un etto)  (un etto)  gorgonzola  parmigiano  mozzarella  würstel  wskazanych produktów. Każda gru-
                                                                                    pa porównuje np. 3 produkty z da-
                                                                                    nego  asortymentu:  grupa  pierwsza
                        2,50 €   1,50 €  2,80 €    7 €     1,40 €  1,20 €
                                                                                    –  chipsy  i  przekąski,  grupa  druga
                                                                                    napoje itd. U przedstawiają w języku
             IV. ORTOFRUTTA  arance   mele   uva   banane   pomodori   insalata
                        (un chilo)  (un chilo)  (un chilo)  (un chilo)  (un chilo)  in busta
                                                                                    włoskim na forum klasy wyniki swo-
                                                                                    ich poszukiwań. N prosi U o przeli-
                                                                                    czenie cen włoskich na złotówki, za-
                        2,50 €   1,30 €  2,70 €   2,80 €   2,20 €  1,70 €
                                                                                    pisuje kurs euro na tablicy.
               V. BEVANDE  Coca-Cola   aranciata   acqua   succo   succo   nettare
                         1,5 Lt   1 Lt  minerale 1,5 Lt  di arancia  di ananas  mela e banana
                                                                                     Praca domowa

                                                                                   •  Znaleźć w słowniku i zapisać na-
                        2,20 €   1,20 €  0,80 €   1,70 €   2,10 €   3 €             zwy 5 dowolnych rodzajów sklepów
                                                                           79
                                                                                    niewymienionych  w  podręczniku
                                                                                    i  podać  nazwy  3  sprzedawanych
                                                                                    tam produktów.
          Es. 14.  Utrwalenie zwrotów przydatnych podczas robie-
                nia zakupów
          •  U czytają zaproponowane wyrażenia.                   NOTATKI
          •  U pracując w parach, wybierają sklep i układają krótki dialog.
          •  Ochotnicy prezentują swoje dialogi. N nagradza najbardziej
           płynną i poprawna prezentację.

          Przykładowa odpowiedź: All’edicola: – Buongiorno, mi dica!
          – Per me la Repubblica e una rivista di moda, forse questa qui.
          – Ecco il giornale e la rivista. Paga 5 euro. – Grazie, ecco i soldi.
          Arrivederci! – Arrivederci.

          Es. 15. Sporządzenie listy zakupów w sklepie internetowym
          •  U  przyglądają  się  stronie  sklepu  internetowego.  Wskaza-
           ni U czytają na głos hasła znajdujące się na górnym pasku
           oraz nazwy działów produktów spożywczych. U wspólnie
           tłumaczą je na język polski.



                                                                                                                  89
   84   85   86   87   88   89   90   91   92   93   94